• Notice: Trying to get property 'name' of non-object in user_node_load() (line 3682 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property 'picture' of non-object in user_node_load() (line 3683 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property 'data' of non-object in user_node_load() (line 3684 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in _menu_load_objects() (line 571 of /home/postgame/public_html/includes/menu.inc).

13 November, 2022 - 19:43

Παναθηναϊκός-Ατρομητος: Η νίκη των πράσινων

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ δυναμικά το πρώτο ημίχρονο απέναντι στον Ατρόμητο έχοντας υπερισχύσει σε ολα τα πλάτη του γήπεδου.  Η πρώτη καλη στιγμή στο παιχνίδι ήρθε μόλις στο 5ο λεπτό με ένα σουτ εξω από τη περιοχή με τον Γιαννιώτη να αποκρούει σουτ του Βερμπιτς. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε με το πόδι στο γκάζι και συνέχιζε να πυρπολεί την εστία του Γιαννιώτη με τον Σποραρ στο 8ο λεπτό χωρίς όμως να πετυχαίνει ενα γρήγορο γκολ. Τα νεύρα δεν άργησαν να έρθουν στο παιχνίδι με τον Μπερνάρ να βλέπει τη πρώτη κίτρινη κάρτα του παιχνιδιού στο 27ο λεπτό. Στο 30ο λεπτό ο Ερλινγκμαρκ θα δει και αυτός τη κίτρινη κάρτα, πρώτη για την ομάδα του Ατρομητου. Στο 31ο λεπτό ηρθε και το πρώτο σουτ για την ομάδα του Περιστερίου με τον Ροταριου να σουτάρει τη μπάλα αουτ έπειτα από καραμπολα στη περιοχή. 10 λεπτά πριν τελειώσει το πρώτο μέρος ο Ατρόμητος θα μείνει με 10 παίκτες μετα από σκληρό φαουλ του Ερλινγκμαρκ στον Κουρμπελη, μετα από αυτό δημιουργήθηκε μια ένταση μεταξύ των παραγόντων των 2 ομάδων αλλα τα πράγματα ηρέμησαν. Στο 38 η μεγάλη φάση του πρώτου μέρους με τον Κουρμπελη να στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Γιαννιώτη. Το τριφύλλι συνέχισε με την ίδια ένταση και πίεση καθ' όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου έχοντας 11 τελικές εκ των οποίων τα 2 ηταν στην εστία και με 75% κατοχή της μπάλας. Ο Ατρόμητος απ την άλλη με 1 σουτ και αυτό εκτος στόχου δεν μπόρεσε να γίνει καθόλου απειλητικός, χάνοντας σε ολα τα επίπεδα έχοντας 25% κατοχή και μια αποβολή  Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μπήκε με ένταση και δίψα για τη νίκη πριν τη διακοπή του πρωταθλήματος για το Μουντιάλ του Κατάρ, και η πρώτη φάση ήρθε μόλις στο 46ο λεπτό με σουτ εκτός περιοχής με τον τερματοφύλακα του Ατρομήτου να αποκρούει και να στέλνει τη μπάλα κόρνερ. Επόμενη φάση στο 52 με τον Κουρμπελη να αστοχεί στο σουτ που εκανε. Πρώτη φαση για τον Ατρόμητο στο 55' με τον κιαρτασον να στέλνει τη μπάλα άουτ. Στο 58 ο Παναθηναϊκός απείλησε ξανα στο 58 με τον Τσεριν αλλα η μπάλα βγήκε εκτός αγωνιστικού χώρου. Στο 64ο λεπτό ο Γιοβάνοβιτς έκανε ακόμα πιο επιθετικό τον Παναθηναϊκό εκμεταλλευοντας την αποβολή της ομαδας του Περιστερίου βάζοντας τον Φώτη Ιωαννίδη στη θέση του Κουρμπελη. Ο Παναθηναϊκός έστειλε τον Ατρόμητο στο 1/3 του γηπέδου βομβαρδίζοντας τον τερματοφύλακα Γιαννιώτη με σουτ και σέντρες απο τα πλάγια. Στο 78ο λεπτό ήρθε η μεγαλύτερη φαση της ομάδας του Περιστερίου με τον κλωναριδη να στέλνει ελάχιστα εκτός εστίας τη μπάλα μετά απο ασυννενοησια των αμυντικών του Παναθηναϊκού. Στο 80ο λεπτό ο Ιωαννίδης σπάει τον γόρδιο δεσμό του αγώνα μετά απο καραμπολες στη μεγάλη περιοχή με τον Έλληνα φορ να παίρνει το ριμπάουντ και να σκοράρει απο κοντά κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του Γιοβάνοβιτς. Το παιχνίδι απο τότε και μετά κύλησε ήρεμα για τον Παναθηναϊκό με τους παίκτες να κατεβάζουν στροφές, μέχρι το 90 τουλάχιστον. Ο Παναθηναϊκός στο 90+4 κερδίζει φάουλ εκτός περιοχής με εκτελεστή το στόπερ του Μαγκνουσον και με καταπληκτικό αριστερό έστειλε η μπάλα στην εστία του Γιαννιώτη γράφοντας το 2-0 που ηταν και το τελικό σκορ του αγώνα στη λεωφόρο.  Νικόλας Ζαραϊδώνης