15 February, 2023 - 23:17

Περίπατος του Ολυμπιακού επί της ΑΕΚ!

Νικηφόρα επέστρεψε στις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα, η ομάδα πόλο Γυναικών του Ολυμπιακού. Μετά τον πρώτο προημιτελικό του Champions League, με την Ματαρό στο Παπαστράτειο, οι πρωταθλήτριες Ευρώπης αγωνίστηκαν στο κολυμβητήριο «Αντ. Δημητρόπουλος», κόντρα στην ΑΕΚ, την οποία νίκησαν εύκολα με 14-1, για τη 15η αγωνιστική της Α1. Κόντρα στις «κιτρινόμαυρες», τα κορίτσια του Θρύλου δεν συνάντησαν ιδιαίτερη αντίσταση, πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση και έφυγαν με το «διπλό» από τη Γλυφάδα, διευρύνοντας το απόλυτα νικηφόρο σερί τους στο πρωτάθλημα. Πρώτη σκόρερ των «ερυθρόλευκων» ήταν η Μυριοκεφαλιτάκη, με τρία γκολ, ενώ από δύο τέρματα σημείωσαν οι Τορνάρου, Β. Πλευρίτου και Σάντα.

O Ολυμπιακός πραγματοποίησε εξαιρετικό ξεκίνημα στο ματς, αφού προηγήθηκε με 12-0! Οι πρωταθλήτριες Ευρώπης, παίζοντας πολύ καλή άμυνα, δέχθηκαν το πρώτο τους τέρμα στο 6:17 του τρίτου οκτάλεπτου! Πιο αναλυτικά, με την Μυριοκεφαλιτάκη να πετυχαίνει δύο γκολ και τις Β. Πλευρίτου, Τζωρτζακάκη, Σάντα και Ελευθεριάδου από ένα, ο Θρύλος «έκλεισε» την πρώτη περίοδο με 6-0 προβάδισμα. Στη δεύτερη περίοδο, οι «ερυθρόλευκες» σκόραραν πέντε ακόμα γκολ, φτάνοντας στο 11-0, ενώ στο τρίτο οκτάλεπτο, η Σάντα «έγραψε» το 12-0 και η Μυριοκεφαλιτάκη το 13-1. Στην τελευταία περίοδο, η Χυδηριώτη πέτυχε το τελευταίο τέρμα του Ολυμπιακού, διαμορφώνοντας το τελικό 14-1.

Τα οκτάλεπτα: 0-6, 0-5, 1-2, 0-1

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Μυριοκεφαλιτάκη (6:54), 0-2 Β. Πλευρίτου (6:18), 0-3 Μυριοκεφαλιτάκη (6:03), 0-4 Τζωρτζακάκη (4:19), 0-5 Σάντα (2:50), 0-6 Ελευθεριάδου (1:23)

2ο οκτάλεπτο: 0-7 Τορνάρου (7:27), 0-8 Ξενάκη (5:47), 0-9 Τριχά (3:53), 0-10 Τορνάρου (2:49), 0-11 Β. Πλευρίτου (0:05)

3ο οκτάλεπτο: 0-12 Σάντα (6:40), 1-12 Ντάστου (6:17), 1-13 Μυριοκεφαλιτάκη (1:15)

4ο οκτάλεπτο: 1-14 Χυδηριώτη (5:47)

ΑΕΚ (Μάρκο Μίτσιτς): Νίγκρο, ΜακΚένι, Πάτερου, Γεωργίου, Μπινιάρη, Καλαϊτζή, Γκίλλα, Φραγγελάκη, Ρουμελιώτη, Λιαπάκη, Ντάστου 1, Μιχαηλίδου, Φούντη, Φέλλα, Πετεινάτου

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλεξάνταρ Τσίριτς): Διαμαντοπούλου, Ελ. Πλευρίτου, Χυδηριώτη 1, Ελευθεριάδου 1, Τριχά 1, Ξενάκη 1, Σιούτη, Μ. Πλευρίτου, Τορνάρου 2, Β. Πλευρίτου 2, Σάντα 2, Μυριοκεφαλιτάκη 3, Σταματοπούλου, Τζωρτζακάκη 1