• Notice: Trying to get property 'name' of non-object in user_node_load() (line 3682 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property 'picture' of non-object in user_node_load() (line 3683 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property 'data' of non-object in user_node_load() (line 3684 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in _menu_load_objects() (line 571 of /home/postgame/public_html/includes/menu.inc).

1 March, 2023 - 23:58

Πολύτιμες νίκες για Άρσεναλ και Λίβερπουλ

Άρσεναλ και Έβερτον συναντήθηκαν για δεύτερη φορά μέσα στο 2023 και αυτήν την φορά οι «Κανονιέρηδες» δεν άφησαν περιθώρια για εκπλήξεις, επικρατώντας άνετα με 2-0 της Έβερτον στο «Έμιρεϊτς».

Παρότι η Άρσεναλ είχε τον έλεγχο της κατοχής, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι με τις δύο ευκαιρίες του Μοπέ στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Μικέλ Αρτέτα μπήκαν εμφανώς καταπονημένοι στον αγώνα και άργησαν να πάρουν μπρος. Ωστόσο, στο τέλος του πρώτου μέρους βρήκαν δύο γρήγορα γκολ. Ο Σάκα άνοιξε το σκορ στο 40' και στο 45+1' ο Μαρτινέλι διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων, στέλνοντας τους στα αποδυτήρια με ένα ασφαλές προβάδισμα.

Παρόμοια εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο, με την Άρσεναλ να μην απειλεί σε μεγάλο βαθμό, ούτε, όμως, και να απειλείται από την Έβερτον. Οι «Κανονιέρηδες» ήταν, βέβαια, πιο αποτελεσματικοί και βρήκαν δίχτυα ξανά χάρι στο γκολ του Όντεγκαρντ στο 71', ενώ στο 80' ο Μαρτινέλι σκόραρε ξανά γράφοντας το τελικό 4-0.

Με αυτή την νίκη η Άρσεναλ επέστρεψε στο +5 από την δεύτερη Σίτι και εξακολουθεί να κρατάει την τύχη στα χέρια της. Από την άλλη, τα προβλήματα της Έβερτον δεν φαίνεται να τελειώνουν σύντομα, καθώς τα «ζαχαρωτά» βρίσκονται ακόμη εντός της ζώνης του υποβιβασμού.

Λίβερπουλ - Γουλβς 1-0

Ο αγώνας ξεκίνησε με μία ευκαιρία εκατέρωθεν στα πρώτα πέντε λεπτά, καθώς οι δύο ομάδες έψαξαν ένα γρήγορο γκολ. Μετά το πρώτο τέταρτο η Γουλβς έδωσε την πρωτοβουλία των κινήσεων στην Λίβερπουλ, προσπαθώντας να εκμεταλλευτεί σαφώς την κακή κατάσταση των «Ρεντς». Το πλάνο των φιλοξενούμενων δούλεψε αρκετά καλά για το μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, με την Λίβερπουλ να μην μπορεί να μετουσιώσει την κατοχή της σε γκολ. Ο Νιούνιεζ έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα στο 66', ωστόσο το γκολ του ακυρώθηκε έπειτα από την χρήση του VAR.

Η σθεναρή άμυνα των φιλοξενούμενων, όμως, δεν κράτησε μέχρι το τέλος και η Λίβερπουλ πήρε το προβάδισμα με τον Βαν Ντάικ στο 73' και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σαλάχ έκανε το 2-0 που ήταν και το τελικό σκορ.

Πολύτιμο τρίποντο για την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, η οποία ανέβηκε στην έκτη θέση, έξι βαθμούς κάτω από την τετράδα που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης σεζόν. Η Γουλβς παραμένει στην 15η θέση, μόλις τρεις βαθμούς πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.