28 April, 2022 - 00:11

Πρίγκηπας Θρύλος!

Καρδιά και εικόνα μεγάλης ομάδας έβγαλε ο Ολυμπιακός στο Μόντε Κάρλο και επικράτησε της Μονακό με 87-83 ανακτώντας το πλεονέκτημα έδρας και πλέον απέχει μία μόλις νίκη από το Final-4  του Βελιγραδίου.

Κόντρα σε εχθρική διαιτησία οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ανέδειξαν ψυχή και με ηγέτες τους Σλούκα, Ουόκαπ και Βεζένκοφ άλωσε τη έδρα της γαλλικής ομάδας και πλέον είναι στο χέρι του ακόμη και αύριο να πανηγυρίσουν μία μεγαλειώδη πρόκριση

Οι γηπεδούχοι με τον Μάικ Τζέιμς να παίρνει συνεχόμενα φάουλ έπειτα από επιθετικά ριμπάουντ, έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 23-19. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε αισθητά στο επιθετικό κομμάτι και με τους Σλούκα, Βεζένκοφ, Ντόρσεϊ να σκοράρουν και τον Ουόκαπ να δημιουργεί εξαιρετικά έκλεισαν το πρώτο μέρος προηγούμενοι με 41-45.

Οι «ερυθρόλευκοι»« μπήκαν πολύ δυνατά στην τρίτη περίοδο και με τα τρίποντα των Ντόρσεϊ – Παπανικολάου προηγήθηκε 43-51 στο 22’, όμως οι γηπεδούχοι με τον Μπέικον να πυροβολεί ισοφάρισαν 51-51. Ο Ολυμπιακός με τους Βεζένκοφ-Φαλ έφτασε στο 51-62 με τρίποντο του Βούλγαρου φόργουορντ στο 27’για να αποκτήσει διαφορά 15 πόντων στο 29’ από το αντιαθλητικό του Μπέικον επί του Παπανικολάου (56-71), αλλά και τον διεθνή φόργουορντ να φορτώνεται με τέσσερα φάουλ. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με μπροστάρη ένα εκπληκτικό Μπέικον, αλλά και με την εύνοια της διαιτησίας ανέτρεψαν το σκηνικό και προηγήθηκαν 80-79 με τρίποντο του Λι στο 38’. Όμως ο Ολυμπιακός με τους Ουόκαπ, Βεζένκοφ, να ευστοχούν σε έξι βολές πήρε προβάδισμα 80-85 και πήρε μία παλικαρίσια και τεράστια σε αξία νίκη, που τον φέρνει ένα βήμα πριν το Final-4  του Βελιγραδίου.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 41-45, 58-71, 83-87