• Notice: Trying to get property 'name' of non-object in user_node_load() (line 3682 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property 'picture' of non-object in user_node_load() (line 3683 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property 'data' of non-object in user_node_load() (line 3684 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in _menu_load_objects() (line 571 of /home/postgame/public_html/includes/menu.inc).

1 April, 2023 - 20:41

Πρώτο βήμα για τους τελικούς ο σαρωτικός Ολυμπιακός!

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε ο Ολυμπιακός στον πρώτο ημιτελικό της Handball Premier, απέναντι στον ΠΑΟΚ, τον οποίο διέλυσε με 27-19, με τη διαφορά να φτάνει μέχρι και στο +11.

Στο κλειστό γυμναστήριο της Ηλιούπολης οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν άνετα τους Θεσσαλονικείς και έκαναν το πρώτο από τα δύο βήματα για την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος, ύστερα από έναν αγώνα στον οποίο «πάλεψαν» χωρίς τον Καραμπουρνιώτη στο δεύτερο ημίχρονο (ενώ δεν αγωνίστηκε ο Μιχαηλίδης).

Η ομάδα του Πειραιά προηγήθηκε στο 1ο ημίχρονο με 11-9 και στη συνέχεια επέβαλε τον ρυθμό της μέχρι το τέλος, για να φτάσει στη νίκη επί των «ασπρόμαυρων».

Πλέον, ο Θρύλος στρέφει την προσοχή του στο επόμενο ματς με τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη, εκεί που θα αγωνιστεί για τη 2η νίκη και την πρόκριση στους τελικούς της Handball Premier.

Ο αγώνας

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω (0-1) από τον ΠΑΟΚ, όμως ο Παπαβασίλης ισοφάρισε (1-1) στην κόντρα (1:50), με την Οστρούτσκο να δίνει το προβάδισμα (2-1), στο 2:40. Στα μέσα (16:00) του πρώτου ημιχρόνου, οι πρωταθλητές Ελλάδας ισοφάρισαν σε 4-4, με τον Δομπρή, με τον Μοντόρο να «γράφει» το 5-4, με εξαιρετικό σουτ (17:10). Στο 21ο λεπτό, ο Μοντόρο δήλωσε ξανά «παρών», σκοράροντας ένα ακόμα καταπληκτικό γκολ από την περιφέρεια, για το 7-6, ενώ στο 22:20, ο Μπάγιος «χτύπησε» στην κόντρα και έδωσε για πρώτη φορά «αέρα» +2 (8-6) στον Θρύλο! Ένα λεπτό μετά, ο Μοντόρο έδειξε ξανά την κλάση του, «πιάνοντας» ένα ακόμα φοβερό σουτ με το αριστερό, για το 9-6, ενώ ο Νιόκας «βρήκε» δίχτυα, στο 28:03, για το 10-7. Οι «ασπρόμαυροι» μείωσαν σε 10-8, όμως 30 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε του ημιχρόνου, ο Νίοκας πέτυχε το πιο όμορφο τέρμα του ματς, επαναφέροντας το +3 (11-8) για την ομάδα του Νίκου Γραμματικού. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους «ερυθρόλευκους» μπροστά με +2 (11-9).

Δυνατά «μπήκε» στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός, ο οποίος με γκολ του Γκράτζαν (30:30), προηγήθηκε με 12-9, με τον Δομπρή να κάνει το 13-10, στο 3:28. Με τη συμπλήρωση 34 λεπτών, οι πρωταθλητές Ελλάδας προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +4 (14-10), χάρη σε τέρμα του Παπαβασίλη στην κόντρα, ενώ στο 37:16, ο Οστρούτσκο «έγραψε» το 16-10! Νέο γκολ του Νιόκας, στο 38ο λεπτό και +7 (17-10) για τον Θρύλο, ο οποίος ξέφυγε με +8 (18-10), μετά από σπουδαία προσπάθεια του Μοντόρο (39:50). Στο 42ο λεπτό, ο Δομπρής «εκτόξευσε» τη διαφορά των «ερυθρόλευκων» στο +10 (20-10), με τον Νιόκας να διατηρεί το προβάδισμα, κάνοντας το 21-11, στο 45:25. Στο 54ο λεπτό, ο Παπαβασίλης επανάφερε το +10 (24-14), με τον νεαρό Κουτουλογένη να ανεβάζει τη διαφορά στο +11 (27-16), στο 57:16. Έτσι, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 27-19 των Θεσσαλονικέων στην Ηλιούπολη.