11 August, 2023 - 23:56

Σάλκε και Γκλάντμπαχ στην επόμενη φάση του κυπέλλου

Βραδιά Κυπέλλου ήταν η σημερινή στην Γερμανία με τέσσερις ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις.

Άιντραχτ Μπράουνσβαϊγκ 1 - 3 Σάλκε

Μπορεί να ζορίστηκε, αλλά τελικά προκρίθηκε η Σάλκε στο Μπράουνσβαϊγκ. Η τοπική Άιντραχτ ήταν αυτή που προηγήθηκε στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης με το γκολ του Ούτζα, αλλά οι «Ανθρακωρύχοι», έφεραν τούμπα το ματς μέχρι την ανάπαυλα, με τους Κάραμαν και Σεκίν.

Η Μπράουνσβαϊγκ προσπάθησε να στείλει το ματς στην παράταση, αλλά οι φιλοξενούμενοι «κλείδωσαν» την πρόκριση χάρι στο γκολ του Λάτζα στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Σαντχάουζεν 3 - 3 Ανόβερο (4-2 πεν.)

Απολαυστικό ήταν και το παιχνίδι στο Σαντχάουζεν μεταξύ της τοπικής ομάδας και του Ανόβερο.

Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να προηγούνται με δύο γκολ στο 43', αλλά οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και έφτασαν στην ισοφάριση στο 77'.

Το Ανόβερο ανέκτησε το προβάδισμα πέντε λεπτά μετά, αλλά οι γηπεδούχοι έφεραν ξανά το ματς στα ίσα στο 86'!

Νικητής δεν υπήρχε στην παράταση και η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι, όπου η Σαντχάουζεν επικράτησε, τελικά, με 4-2.

Μπέρσενμπρουκ 0 - 7 Γκλάντμπαχ

Εύκολο έργο είχε η Γκλάντμπαχ απέναντι στην άσημη Τουζ Μπέρσενμπρουκ, ομάδα της πέμπτης κατηγορίας της Γερμανίας.

Οι φιλοξενούμενοι «καθάρισαν» το ματς από το 34', όπου το σκορ ήταν ήδη 0-4, ενώ, παρόλο που έριξαν ρυθμούς στο δεύτερο μέρος, πρόσθεσαν αλλά τρία γκολ στον πίνακα του σκορ.

Σααρμπρούκεν 2-1 Καλσρούη

Στην επόμενη φάση και η Σααρμπρούκεν, που έκαμψε την αντίσταση της Καλσρούης, χάρι στα δύο γκολ των Σιβέγια και Μπρούνκερ, στο 47' και 90' αντίστοιχα. Οι «μπλε» είχαν ισοφαρίζει προσωρινά στο 65' με τον Στιντλ.