25 February, 2023 - 17:17

Σαρωτικές οι «ερυθρόλευκες» απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα

ε νίκη επέστρεψε στο πρωτάθλημα, η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού. Στο προτελευταίο ματς της κανονικής περιόδου της Α1 (21η αγωνιστική), οι νταμπλούχες Ελλάδας νίκησαν με 93-63 τον ΠΑΣ Γιάννινα στην αίθουσα 5 του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας, έχοντας μεγάλες διαφορές από την δεύτερη περίοδο και μετά. Τα κορίτσια του Θρύλου πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση στο ΣΕΦ, επικράτησαν σχετικά εύκολα του ΠΑΣ και έτσι, διατήρησαν την πρώτη θέση στον βαθμολογικό πίνακα του πρωταθλήματος, για άλλη μία αγωνιστική. Με 22 πόντους, η Γκούσταφσον ήταν η πρώτη σκόρερ των «ερυθρόλευκων».

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» νωθρά στο ματς και βρέθηκε πίσω με 10-4, όμως «έσφιξε» την άμυνα του, «έτρεξε» 14-0 σερί και με τρίποντο της Γκούσταφσον (0:24), «έκλεισε» με +8 (18-10) την πρώτη περίοδο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι νταμπλούχες Ελλάδας επέβαλαν το ρυθμό τους και ξέφυγαν με +24 (44-20), με τρεις εύστοχες βολές της Σταμολάμπρου (2:30). Στα 50 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του ημιχρόνου, η Γκούσταφσον ανέβασε τη διαφορά στο +29 (51-22), με τον ΠΑΣ Γιάννινα να μειώνει σε 51-24. Στο τρίτο δεκάλεπτο, με δύο βολές της Σπυριδοπούλου (5:51), ο Θρύλος προηγήθηκε με 64-35, με την Γκούσταφσον να κάνει το +30 (74-44), στο 2:10, ενώ η Σουκ κέρδισε τη «μάχη» κάτω από το καλάθι και σκόραρε, για το 78-48 (0:02). Στα μέσα (5:52) του τελευταίου δεκάλεπτου, η Νικολοπούλου πέτυχε το 84-57, με τις «ερυθρόλευκες» να συνεχίζουν στον ίδιο ρυθμό και να επικρατούν με 93-63, μετά από καλάθι της Βαμβακά, στα 16 δευτερόλεπτα.

Τα δεκάλεπτα: 18-10, 51-24, 78-48, 93-63

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θάνος Νίκλας): Αγραφιώτη, Σταμολάμπρου 12(1), Σταμάτη 12(2), Αγιούσο 4, Σπυριδοπούλου 9(1), Σύρρα 2, Γκούσταφσον 22(1), Νικολοπούλου 14(1), Δίελα 2, Χουγκάζ, Σουκ 12, Βαμβακά 4

ΠΑΣ Γιάννινα (Μαργαρίτης): Πράπα, Σαρηγιαννίδου 14(1), Μαρίνη 13(1), Στεργίου, Πρόβο 4, Τζήμου, Εφα 12, Γκιζάνη, Εβόντο 20(5)