12 March, 2023 - 20:03

Σε... τροχιά Champions League η Φράιμπουργκ

Ένα γκολ του Ιάπωνα Ρίτσου Ντόαν στο 89ο λεπτό μπορεί, στη «σούμα» της περιόδου, να αποδειχθεί ότι άξιζε μια θέση στο Champions League για την Φράιμπουργκ.

Με αυτό το γκολ η ομάδα του Κρίστιαν Στράιχ έκαμψε τη σθεναρή αντίσταση της ουραγού Χοφενχάιμ στο στάδιο «Γιουρόπα Παρκ», τη νίκησε με 2-1 στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής κι έφτασε στην τρίτη θέση τη Λειψία, με την Ουνιόν Βερολίνου, που ακολουθεί στο -1, να παίζει αργότερα απόψε στο Βόλφμπουργκ.

Η Φράιμπουργκ προηγήθηκε μόλις στο 5ο λεπτό με τον Μαξιμίλιαν Εγκεστάιν, για να απαντήσουν οι φιλοξενούμενοι στο 49΄ με τον Άνγκελο Στίλερ. Στο 85΄ όμως η Χοφενχάιμ έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Οζάν Καμπάκ και δεν άντεξε στην πίεση που της έβαλε από εκείνο το σημείο η γηπεδούχος.