22 November, 2023 - 20:49

Στα προημιτελικά του Champions League o Ολυμπιακός!

Μία ακόμη σπουδαία επιτυχία για την ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού, η οποία προκρίθηκε στα προημιτελικά του Champions League. Οι νταμπλούχοι Ελλάδας επικράτησαν με 16-8 της Ντιναμό Τιφλίδας στο Παπαστράτειο, για την 5η αγωνιστική των ομίλων της διοργάνωσης, εξασφαλίζοντας και μαθηματικά το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο. Μετά το άνετο πέρασμα από την Κρήτη, χάρη στο «διπλό» (3-21) επί του ΝΟ Χανίων, για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1, ο Θρύλος επέστρεψε με τον καλύτερο τρόπο στην Ευρώπη, κερδίζοντας σχετικά εύκολα την ομάδα της Τιφλίδας στον Πειραιά. Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν τους 11 βαθμούς σε πέντε ματς και «σφράγισαν» την είσοδό τους στη φάση των «8».

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 2-0 και 3-2, αλλά έκανε την ανατροπή, με γκολ του Βάμος (2:00), κλείνοντας την πρώτη περίοδο με 4-3. Στο δεύτερο οκτάλεπτο, οι νταμπλούχοι Ελλάδας ήταν «καταιγιστικοί», αφού σημείωσαν έξι τέρματα και δέχθηκαν μόλις ένα, με τον Γκίλλα να «γράφει» το 10-4, στο 0:44, σκορ ημιχρόνου. Στο τρίτο οκτάλεπτο, η Ντιναμό μείωσε σε 11-6, όμως με 5-2 σκορ στην τέταρτη περίοδο, ο Θρύλος «καθάρισε» τη νίκη-πρόκριση. Το 16-7 ήρθε δια χειρός Δήμου (0:47), με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν, για το τελικό 16-8.

Τα οκτάλεπτα: 4-3, 6-1, 1-2, 5-2

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Πιέσιτσαβ (φουνταριστό, 7:42), 0-2 Πιέσιτσαβ (φουνταριστό, 6:33), 1-2 Μπούσλιε (περιφέρεια, 6:02), 2-2 Φουντούλης (π/π, 4:31), 2-3 Βαπένσκι (περιφέρεια, 4:07), 3-3 Φουντούλης (πέναλτι, 3:41), 4-3 Βάμος (π/π, 2:00)

2ο οκτάλεπτο: 5-3 Μπούσλιε (περιφέρεια, 7:33), 5-4 Βαπένσκι (πέναλτι, 7:10), 6-4 Βάμος (φουνταριστό, 5:58), 7-4 Γενηδουνιάς (πέναλτι, 5:06), 8-4 Γενηδουνιάς (πέναλτι, 3:38), 9-4 Βάμος (περιφέρεια, 2:35), 10-4 Γκίλλας (π/π, 0:44)

3ο οκτάλεπτο: 10-5 Ακβλεντιάνι (περιφέρεια, 6:09), 11-5 (περιφέρεια, 4:48), 11-6 Ντζικτσιαρένκα (κόντρα, 1:18)

4ο οκτάλεπτο: 12-6 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 6:24), 13-6 Γκίλλας (κόντρα, 5:51), 14-6 Νικολαΐδης (π/π, 3:31), 15-6 Λόντσαρ (π/π, 2:28), 15-7 Ακβλεντιάνι (πέναλτι, 1:14), 16-7 Δήμου (περιφέρεια, 0:47), 16-8 Μαγκρακβελίτζε (π/π, 0:18)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χέρβο Κόλιανιν): Μπίγιατς, Λόντσαρ 1, Βάμος 3, Γενηδουνιάς 3, Φουντούλης 2, Γκίλλας 2, Δερβίσης, Μπούσλιε 2, Αλαφραγκής, Δήμου 2, Νικολαΐδης 1, Παπαναστασίου, Ζερδεβάς

Ντιναμό Τιφλίδας: Ραζμάτζε, Βεσαγκούρι, Ακβλεντιάνι 2, Ντζικτσιαρένκα 1, Τσκεσελασβίλι, Βαπένσκι 2, Ζακάια, Τάνκοσιτς, Ιμναϊσβίλι, Μαγκρακβελίτζε 1, Μαλισάου, Πιέσιτσαβ 2, Γκβετάτζε