• Notice: Trying to get property 'name' of non-object in user_node_load() (line 3682 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property 'picture' of non-object in user_node_load() (line 3683 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property 'data' of non-object in user_node_load() (line 3684 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in _menu_load_objects() (line 571 of /home/postgame/public_html/includes/menu.inc).

15 March, 2023 - 00:04

Στο Έτιχαντ ισχύει ο νόμος του Χάλαντ

Σε ένα παιχνίδι όπου ο Έρλινγκ Χάλαντ έδωσε «ρεσιτάλ» επιθετικής δεινότητας, σκοράροντας πέντε φορές, η Μάντσεστερ Σίτι συνέτριψε με 7-0 την Λειψία και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι «Πολίτες» έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους, απειλώντας δις στα πρώτα πέντε λεπτά με τους Γκουγτογάν και Ντίας. Οι παίκτες του Πεπ Γκουαρντιόλα είχαν το πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού και δημιουργούσαν συνεχώς ευκαιρίες, με το πρώτο γκολ να μην αργεί να έρθει. Στο 22' λεπτό η κεφαλιά του Μαχρέζ βρήκε το απλωμένο χέρι του Χένριχς και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Έρλινγκ Χάλαντ από τα έντεκα μέτρα.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα δεν υπήρχε επιστροφή για τους «ταύρους». Μόλις 78 δευτερόλεπτα μετά, ο Ντε Μπρόινε έπιασε ένα δυνατό σουτ που βρήκε το οριζόντιο δοκάρι, με τον Χάλαντ να παίρνει το «ριμπάουντ» και να διπλασιάζει το προβάδισμα των γηπεδούχων. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Νορβηγός βρισκόταν ξανά στο σωστό σημείο και έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0.

Η Σίτι δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και στο δεύτερο μέρος φιλοδώρησε την Λειψία με άλλα τρία γκολ. Τέσσερα λεπτά μετά την δεύτερη σέντρα, οι παίκτες των γηπεδούχων συνεργάστηκαν άψογα και ο Γκουντογάν με ωραίο τελείωμα έγραψε το 4-0.

Ο Χάλαντ, όμως, είχε ακόμη κέφια και σκόραρε άλλες δύο φορές στο 53' και το 57' αντίστοιχα. Με τα πέντε σημερινά του γκολ, ο Νορβηγός έσπασε το ρεκόρ για τα περισσότερα τέρματα σε μια σεζόν στην ιστορία της Μάντσεστερ Σίτι, με 39, αλλά και ο νεότερος παίκτης που φτάνει τα 30 γκολ στο Τσάμπιονς Λιγκ. Αυτός που τελικά τον σταμάτησε ήταν ο Γκουαρντιόλα που τον έβγαλε αλλαγή στο 63'.

Τα εναπομείναντα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου πέρασαν με τους «Πολίτες» να διαχειρίζονται το προβάδισμα και να ρίχνουν τον ρυθμό του αγώνα, μιας και η πρόκριση είχε ήδη κριθεί. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ντε Μπρόινε με ένα όμορφο σουτ εκτός περιοχής κατηύθυνε την μπάλα στο «παραθυράκι» της εστίας, γράφοντας το τελικό 7-0.

Η Λειψία, από την πλευρά της, δεν έγινε ποτέ απειλητική και θα φύγει με ένα βαρύ σκορ από την διοργάνωση. Η Σίτι, αντιθέτως, φαίνεται ασταμάτητη φέτος και οι οπαδοί της ελπίζουν πως θα καταφέρουν να κερδίσουν το πολυπόθητο τρόπαιο που λείπει από το «παλμαρέ» τους.