6 January, 2023 - 23:14

Συγκλονιστικός Ολυμπιακός «πάτησε» την Αρμάνι!

Με εύκολη νίκη έκλεισε το 2022, με εύκολη νίκη μπήκε στο 2023 ο Ολυμπιακός, ο οποίος κέρδισε με 82-66 την Αρμάνι Μιλάνο, με τον Τόμας Ουόκαπ να δίνει ρεσιτάλ σε άμυνα και επίθεση. Πρώτος σκόρερ ο Πίτερς με 16 πόντους.

Η Αρμάνι Μιλάνο ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι και με συνεργασίες Ντέιβις-Μέλι βρήκε τους πρώτους πόντους. Ο Ντέιβις μπροστά στον Φαλ έκανε το 0-4 και ο Ιταλός το 0-4, προτού ο Πίτερς κάνει την αρχή για το 3-7. Μάλιστα, ο Αμερικανός φόργουορντ του Ολυμπιακού, ο οποίος ξεκίνησε βασικός, πέτυχε και τους 7 πρώτους πόντους του Ολυμπιακού. Η Αρμάνι Μιλάνο προηγήθηκε με 5-8 με τον Μέλι, ο Πίτερς μείωσε σε 7-8 και ήταν η αρχής της αντεπίθεσης του Ολυμπιακού που με 6-0 σερί προσπέρασε με 11-8. Παπανικολάου και Φαλ ήταν οι σκόρερ του Ολυμπιακού που... χάλασαν το σερί του Πίτερς. Ο Χολ μείωσε στον πόντο με δύο βολές, αλλά ο Παπανικολάου με ωραία προσπάθεια έκανε το 13-10. Ο Τόμας με καλάθι και φάουλ ισοφάρισε σε 13-13, προτού ο Πίτερς με τρίποντο κάνει το 16-13, καλάθι με το οποίο έφτασε τους 10 πόντους! 10 γράψαμε; Βάλτε άλλους 3, μιας και με νέο τρίποντο (3/3), έκανε το 21-15 και έφτασε τους 13! Ο Θρύλος έκλεισε ιδανικά το πρώτο δεκάλεπτο: Τρίποντο του Παπανικολάου, κλέψιμο του ίδιου, ασίστ του Σλούκα και τρίποντο ο ΜακΚίσικ για το 27-15! Και έξαλλος ο Μεσίνα!

Ο Μπαρόν μείωσε σε 27-17, αλλά ο Σλούκας για 3 και ο Λαρεντζάκης στον αιφνιδιασμό έκαναν το 32-17 για τον Ολυμπιακό. Ακολούθησε, βέβαια, ένα 0-7 σερί της Αρμάνι Μιλάνο με Μήτρου Λονγκ και Μπάρον, προτού το διακόψει ο Σλούκας με δύο βολές για το 34-24. Ο Χολ σκόραρε για 3, ο Μπολομπόι κάρφωσε, ο Ουόκαπ πέτυχε τρίποντο και έκανε το 39-27. Ο Χάινς και ο Μπάρον, μετά από λάθος, μείωσαν σε 39-31 και ο Μπαρτζώκας κάλεσε τάιμ άουτ, 2:12'' για το ημίχρονο. Το σερί της Αρμάνι Μιλάνο πήγε στο 0-8 και το 39-27 έγινε 39-35, μιας και ακολούθησε καλάθι του Χάινς και δύο βολές του Μπάρον. Ο Σλούκας έδωσε νέα ασίστ, την 6η, και ο ΜακΚίσικ κάρφωσε εντυπωσιακά για το 41-35, με τον Ολυμπιακό να παίρνει ανάσα. Στην τελευταία επίθεση των Ιταλών, ο Ντέιβις βρήκε τρίποντο για να μειώσει στους τρεις (41-38), στην τελευταία επίθεση του Ολυμπιακού ο Σλούκας βρήκε τον Βεζένκοβ και εκείνος με το πρώτο του καλάθι, για 3, διαμόρφωσε στο 44-38. Αυτό ήταν το σκορ στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Πίτερς από επιθετικό ριμπάουντ έκανε το 46-41, για να φτάσει τους 15 πόντους στον αγώνα, ενώ και πάλι ο Ρίτσι, από κοντά, έκανε το 46-43. Ο Πίτερς με βολή, από την τεχνική ποινή στον Μεσίνα, και ο Κάνααν με άλλες δύο, έκαναν το 49-43 για τον Ολυμπιακό. Μία φοβερή άμυνα και κλέψιμο του Κάνααν και το τρίποντο του Ουόκαπ στο... καπάκι, έφεραν το 52-43 για τον Ολυμπιακό με ένα μικρό ξέσπασμα. Η διαφορά ανέβηκε ξανά πάνω από τους 10, πήγε στους 11 για την ακρίβεια, μετά την ασίστ του Μπλακ και το δύσκολο καλάθι του Παπανικολάου (54-43). Ο Μπλακ κάρφωσε δυνατά για το 56-44 και το +12, ο Παπανικολάου έπαιξε πολύ καλή άμυνα στον Χάινς και ο Σλούκας με τρίποντο στο φινάλε «έγραψε» το 59-45.

Ο Μέλι κατέβασε τη διαφορά στους 12 με το καλάθι και φάουλ στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου, αλλά εκεί υπήρχε ο Ουόκαπ. Με δύο αμυνάρες και ισάριθμα κλεψίματα και καλάθια, έκανε το 63-47, με τους ΓΑΥΡΟΥΣ να φωνάζουν το όνομά του! Ο Φαλ με καλάθι και φάουλ έκανε το 66-47, ο Ουόκαπ έκανε δύο κλεψίματα στην ίδια φάση και ο Βεζένκοβ κάρφωσε για το 68-47 και το +21. Ρεσιτάλ άμυνας από τον Ουόκαπ! ΡΕΣΙΤΑΛ! Ο ΜακΚίσικ σκόραρε για το 70-50, ο Φαλ πήγε τη διαφορά στο +22, με τον Χάινς να σκοράρει 4 διαδοχικούς πόντους για το 72-54, προτού ο Βεζένκοβ με τρίποντο κάνει το 75-54. Μπλακ και Λαρεντζάκης έκαναν το 80-58 και τα τελευταία λεπτά απέκτησαν καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα. Με τον ΜακΚίσικ να σκοράρει το τελευταίο καλάθι του Ολυμπιακού, το σκορ έκλεισε στο 82-66.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 44-38, 59-44, 82-66