12 November, 2022 - 20:40

Συνεχίζει ακάθεκτος ο Ολυμπιακός!

Το νικηφόρο σερί του Ολυμπιακού στην Α1 μπάσκετ Γυναικών συνεχίστηκε και το μεσημέρι του Σαββάτου. Οι κοπέλες του Ολυμπιακού νίκησαν 86-48 τον ΟΑ Χανίων στην Κρήτη. Αν και άστοχες (25,8% στο τρίποντο), κυριάρχησαν με πέντε παίκτριες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων. Ακάθεκτες με επιθετικό πλουραλισμό.

Άμυνα και αστοχία

Οι κοπέλες του Ολυμπιακού μπήκαν νευρικά στο ματς. Μετά το πρώτο εύστοχο σουτ (0-3) στη Σταμολάμπρου, έμειναν 4 λεπτά χωρίς καλάθι εντός παιδιάς. Διάστημα που είχαν 0/8 σουτ (σ.σ.: από 4 δίποντα και τρίποντα). Στο 5′ η Γκούσταφσον πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και πέτυχε το 7-6. Με το σερί του Θρύλου να φτάνει στο 6-0 (11-6) με την Σουκ (6′). Η Σταμολάμπρου έδωσε… αέρα 8 πόντων (8-16, 7′) και η Δίελα το πρώτο +10 (18-8, 8′), με το δεκάλεπτο να λήγει 10-18. Με τις Σταμολάμπρου και Σπυριδοπούλου να έχουν από 5 πόντους.

Ακολούθως, στο δεύτερο δεκάλεπτο η επίθεση λειτούργησε λίγο καλύτερα. Διότι η άμυνα είχε ανάλογη «συμπεριφορά». Μιας και κράτησε τα Χανιά στους 9 πόντους. Αλλά επιθετικά υπήρχε θέμα. Με το επί μέρους σκορ ως το 14′ να είναι μόλις 4-4 (14-22). Με την Σταμάτη οι «ερυθρόλευκες» ξέφυγαν με +13 (14-27, 16′). Η Τζόνσον μείωσε σε 19-27 (17′), αλλά ακολούθησε σερί 14-0 για τον Θρύλο με 8 πόντους της Σουκ (12π.), για να τελειώσει το πρώτο ημίχρονο με 41-19. Τα επιθετικά ριμπάουντ και τα κλεψίματα (σ.σ.: αμφότερα 8 – 2) έπαιξαν σημαντικό ρόλο για το +22.

Ακάθεκτες με πλουραλισμό

Το σκηνικό ήταν ανάλογο και στην τρίτη περίοδο. Η άμυνα του Ολυμπιακού χαρακτήρισε την εικόνα του δεκαλέπτου. Ένα ακόμη σερί, 9-0, για τα κορίτσια του Ζίμπαρτς από το 21′ ως το 24′ με το καλάθι της Γκούσταφσον έφερε τον Θρύλο στο +30 (25-55). Μια διαφορά που παρέμεινε ως το 27′ όταν η Κόνιαλη μείωσε σε 30-60. Η Αμερικανίδα σέντερ ανέλαβε δράση. Πέτυχε άλλους έξι πόντους και συνολικά 13 στο τρίτο δεκάλεπτο και στο φινάλε του, έδωσε στις νταμπλούχες προβάδισμα 36 πόντων (66-30).

Με το έμμεσο τρίποντο της Σπυριδοπούλου, ο Ολυμπιακός έφτασε και το +40 (74-34, 32′). Οι δύο ομάδες είχε ρίξει… στροφές. Ακόμη και οι «ερυθρόλευκες» δεν έπαιξαν την ίδια άμυνα, με την ομάδα του ΟΑ Χανίων να σημειώνει 18 πόντους σε αυτό το δεκάλεπτο. Η Βαμβακά έστειλε τη διαφορά άνω των 40 πόντων (79-38, 34′). Ακόμη, η Χουγκάζ πρόσθεσε το όνομά της στη λίστα των σκόρερ. Με τρίποντο έδωσε στο Θρύλο το μέγιστο προβάδισμα με +44 (84-40, 37′) για να λήξει το ματς τελικά με 86-48. Ακάθεκτες με επιθετικό πλουραλισμό.

Τα δεκάλεπτα: 10-18, 19-41, 30-66, 48-86.