• Notice: Trying to get property 'name' of non-object in user_node_load() (line 3682 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property 'picture' of non-object in user_node_load() (line 3683 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property 'data' of non-object in user_node_load() (line 3684 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in _menu_load_objects() (line 571 of /home/postgame/public_html/includes/menu.inc).
Παναγιώτης Αναστόπουλος

2 October, 2023 - 06:25

Συνεχίζεται ο κατήφορος για τη Λυών - Όλα όσα έγιναν στη Γαλλία!

Με έξι αναμετρήσεις συνεχίστηκε η 7η αγωνιστική της Ligue 1 το βράδυ της Κυριακής. Από αυτούς τους αγώνες, ξεχώρισε σίγουρα η ήττα της Λυών από τη Ρεμς, η λευκή ισοπαλία της Νις με τη Μπρεστ και η εμφατική επικράτηση της Μονπελιέ μέσα στην έδρα της Λοριάν. Πάμε να δούμε αναλυτικότερα ό,τι συνέβη:

• Ρεμς - Λυών 2-0

Δεν έχει τελειωμό το μαρτύριο που περνάει φέτος η Λυών και οι φίλαθλοι της. Όχι μόνο για έβδομη σερί αγωνιστική οι Λυωνναί αγνοούν το τρίποντο της νίκης, αλλά παράλληλα εξακολουθούν να προβληματίζουν δεόντως με τις εμφανίσεις τους και την εικόνα τους στον αγωνιστικό χώρο. Νέος τιμωρός της ήταν η Ρεμς, που επικράτησε στην έδρα της απέναντι στο σύνολο του Φάμπιο Γκρόσσο με 2-0.

Στο πρώτο μέρος, το ματς ήταν αρκετά κλειστό, με τις δύο ομάδες να κοιτάνε πρώτα τα μετόπισθεν τους και εν συνεχεία να προσπαθούν να απειλήσουν την αντίπαλη εστία. Υπήρχε μία αποδεδειγμένη ισορροπία στο τερέν, γεγονός το οποίο αποδεικνύεται και από τις ελάχιστες τελικές φάσεις που πραγματοποιήθηκαν σε καθαρή ροή αγώνα. Ωστόσο, παρά το γεγονός πως το πρώτο 45λεπτο έμοιαζε έτοιμο να λήξει στο μηδέν, ήρθε ο Μουνέτσι στις καθυστερήσεις να δώσει το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Ο Ίτο έκανε την πάσα και ο φορ από τη Ζιμπάμπουε έγραψε το 1-0 με το δεύτερο γκολ του φέτος.

Στην επανάληψη, η Λυών ανέβασε δικαιολογημένα στροφές και επιχείρησε να ψάξει άμεσα το τέρμα της ισοφάρισης. Δημιούργησε στιγμές, πήρε ώθηση από τις αλλαγές και τους παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο και έβγαλε φρεσκάδα στον αγωνιστικό χώρο. Όμως, στο 71ο λεπτό, η Ρεμς τιμώρησε την αφλογιστία των φιλοξενούμενων και έκανε το 2-0. Σκόρερ ο Γιουνίς Αμπντελχαμίντ και το σύνολο του Ουίλ Στιλλ έφτασε πλέον πιο κοντά από ποτέ στη νίκη. Η Ρεμς, λοιπόν, διατήρησε ως το τέλος το προβάδισμα της και πήρε τους τρεις πόντους.

Με αυτή την επικράτηση, η Ρεμς ανέβηκε στην 3η θέση με 13 πόντους, ενώ η Λυών έπεσε στον πάτο της βαθμολογίας με μόλις 2 πόντους σε 7 ματς.

• Τουλούζ - Μετζ 3-0

Την πρώτη της νίκη στο γαλλικό πρωτάθλημα μετά την πρεμιέρα του Αυγούστου και το 1-2 επί της Ναντ κατάφερε να πετύχει σήμερα η Τουλούζ απέναντι στην προβληματική Μετζ. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν κυριαρχικά στο πρώτο μέρος, σκόραραν δις και πήραν ένα δίκαιο τρίποντο ενόψει της συνέχειας.

Στο πρώτο ημίχρονο, η Τουλούζ μπήκε πραγματικά με το μαχαίρι στα δόντια. Οι ποδοσφαιριστές του Κάρλες Μαρτίνεζ ήθελαν από νωρίς να δείξουν ποιος είναι το αφεντικό στον αγωνιστικό χώρο και ποιες είναι οι προθέσεις τους. Σπαταλούσαν τη μία φάση πίσω από την άλλη και δεν άφηναν περιθώριο στη Μετζ να αντιδράσει. Και μπορεί μέχρι το μισάωρο η ομάδα του πρώην τεχνικού του Παναθηναϊκού, Λάζσλο Μπόλονι, να άντεξε, όμως λίγα λεπτά μετά ήρθε μοιραία η κατάρρευση. Τα γκολ των Σμιντ στο 31' και Νταλλινγκά στι 43ο λεπτό δημιούργησαν ένα σημαντικό μαξιλαράκι ασφαλείας δύο τερμάτων για την Τουλούζ κόντρα στη Μετζ. Ένα σκορ (2-0) το οποίο στο ημίχρονο έμοιαζε δύσκολο να γυρίσει.

Στο δεύτερο μέρος, λοιπόν, ο Μπόλονι επιχείρησε να αλλάξει τα κακώς κείμενα. Έκανε τρεις αλλαγές στην ανάπαυλα και έδωσε στους παίκτες του να καταλάβουν πως τίποτα δεν είχε τελειώσει. Ωστόσο, η διαχείριση που έκανε η Τουλούζ στο υπόλοιπο του αγώνα ήταν για σεμινάριο. Πάγωνε όποτε χρειαζόταν το ρυθμό, δεν άφηνε τη Μετζ να πατάει πολύ συχνά στην περιοχή της και άφηνε το χρόνο να κυλάει. Και αφού είχαμε φτάσει πλέον στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έβαλαν και το κερασάκι στην τούρτα, ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο τρόπο την αναμέτρηση. Πιο συγκεκριμένα, ο Μαγκρί που είχε εισέλθει ως αλλαγή νωρίτερα, έγραψε στο 82' το τελικό 3-0, χαρίζοντας στους φιλάθλους της Τουλούζ μια όμορφη επικράτηση.

Η νίκη αυτή ανέβασε την περσινή Κυπελλούχο Γαλλίας στην 11η θέση και τους 9 πόντους, ενώ η Μετζ παρέμεινε στην 14η θέση με ένα βαθμό λιγότερο.

• Νις - Μπρεστ 0-0

Αν και η Νις ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, εν τέλει η Μπρεστ αντιστάθηκε στην πίεση και κατόρθωσε να φύγει με τον έναν πόντο από την Allianz Riviera.

Στο πρώτο ημίχρονο, η τοπική ομάδα του Νις είχε πάρει τα ηνία του ματς και κυκλοφορούσε πιο ομαλά ορθολογικά τη μπάλα. Το γεγονός αυτό της έδωσε την ευκαιρία να δημιουργήσει κάποιες κλασικές στιγμές προς την εστία του Μπιζότ, όμως η ανασταλτική λειτουργία των φιλοξενούμενων απέτρεψε το να βρεθούν πίσω στον σκορ. Έτσι, παρά την υπεροχή του συνόλου του Φραντσέσκο Φαριόλι, το αποτέλεσμα της ανάπαυλας ήταν η λευκή ισοπαλία.

Στην επανάληψη, η Μπρεστ μπόρεσε να ανακόψει την ορμή της Νις και να ισορροπήσει το ρυθμό της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι δεν απειλούσαν με την ίδια συχνότητα την αντίπαλη άμυνα και έτσι το τέμπο ολοένα και σταδιακά έπεφτε. Πλεον, το παιχνίδι έγινε περισσότερο τακτικό και στρατηγικό, με καμία από τις δύο ομάδες να μη θέλει να ηττηθεί. Το γεγονός αυτό μας οδήγησε σε ένα μέτριο θέαμα στο τελευταίο μισάωρο του ματς, με τις Νις και Μπρεστ να μένουν στο συμπαθητικό 0-0.

Η ισοπαλία αυτή διατήρησε τη Νις στους 13 πόντους, ενώ το σύνολο του Έρικ Ρόι παραμένει 2ο στον πίνακα με 14 βαθμούς.

• Χάβρη - Λιλ 0-2

Στα θετικά αποτελέσματα μετά από την ήττα από τη Ρεμς την προηγούμενη αγωνιστική επέστρεψε η Λιλ, επικρατώντας εκτός έδρας της Χάβρης με 0-2. Παρά το γεγονός πως οι γηπεδούχοι κατέβηκαν με ένα αμιγώς αμυντικό πλάνο, η Λιλ κατάφερε να το διασπάσει και να πάρει το διπλό κόντρα σε μία σκληροτράχηλη ομάδα.

Από το πρώτο μέρος, το σύνολο του Πάουλο Φονσέκα έδειχνε όρεξη να παίξει το ποδόσφαιρο του και να δημιουργήσει απειλές με υπομονή και επιμονή. Γυρνώντας τη μπάλα χωρίς άγχος και πίεση, η Λιλ προσπαθούσε να βρει τους ανοιχτούς χώρους και να εκτελέσει την εστία του Ντεσμάς την καταλληλότερη στιγμή. Η ώρα περνούσε, πάντως, και το γκολ δεν ερχόταν. Όμως, ο γόρδιος δεσμός λύθηκε πέντε λεπτά πριν την ανάπαυλα. Πιο συγκεκριμένα, ο Ντιακιτέ πάσαρε στον Ζεγκρόβα και εκείνος με όμορφο τελείωμα έκανε το 0-1, πετυχαίνοντας παράλληλα και το πρώτο του τέρμα στο γαλλικό πρωτάθλημα. Μάλιστα, το γκολ αυτό διαμόρφωσε και το σκορ της ανάπαυλας.

Στο δεύτερο μέρος, η Λιλ ήθελε να καθαρίσει το συντομότερο δυνατόν την υπόθεση νίκη και να πάρει στο τσεπάκι της τους τρεις πόντους. Και αυτό έγινε στο 52ο λεπτό, με έναν μάλλον ανέλπιστα τρόπο. Αυτό το λέμε διότι το 0-2 πραγματοποιήθηκε με αυτογκόλ του Σάλμιερ, ο οποίος απλοποίησε τα πράγματα για τους αντιπάλους του. Εν συνεχεία, οι πολλές και συνεχόμενες αλλαγές από τον προπονητή της Χάβρης, Λούκα Έλσνερ, δεν είχαν κάποιο αντίκτυπο, καθώς το πλάνο που είχε φτιάξει για το ματς δεν υπηρετήθηκε στον απόλυτο βαθμό. Έτσι, το 0-2 έμεινε ως το σφύριγμα της λήξης, δίνοντας τρεις πολύτιμους πόντους στη Λιλ.

Με την επικράτηση αυτή, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στους 11 πόντους και την 7η θέση στη Ligue 1, ενώ η Χάβρη έμεινε στη 10η θέση με δύο λιγότερους.

• Λοριάν - Μονπελιέ 0-3

Σα σίφουνας πέρασε από την έδρα της Λοριάν η Μονπελιέ, πραγματοποιώντας πειστική εμφάνιση. Αν και οι γηπεδούχοι έπαιξαν στα ίσια την αντίπαλο τους, η ευστοχία της Μονπελιέ απέναντι στην εστία του Εμβογκό ήταν ικανή να αποτελέσει το βασικότερο λόγο για τον οποίο η ομάδα του Μισέλ ντε Ζακαριάν πήρε ένα τόσο εμφατικό διπλό.

Η αναμέτρηση ήταν πραγματικά άξια παρακολούθησης. Από το πρώτο ημίχρονο οι μάχες σώμα με σώμα ήταν αρκετές, το πάθος ξεχείλιζε και τα συναισθήματα είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο στην εξέλιξη των φάσεων. Τόσο η Λοριάν όσο και η Μονπελιέ παρουσίαζε στο τερέν την απαιτούμενη ποιότητα και φαντασία για να απειλήσει, χάνοντας εκατέρωθεν από αρκετές στιγμές στη διάρκεια του πρώτου 45λεπτου. Ωστόσο, οι πρώτοι που έκοψαν το νήμα ήταν οι φιλοξενούμενοι. Πιο συγκεκριμένα, με τη συμπλήρωση του ημιώρου, ο Μούσα Αλ-Τάμαρι έσπασε τη μπάλα στον Άκορ Άνταμς και εκείνος τελείωσε υποδειγματικά τη φάση για το 0-1. Εν συνεχεία, η Λοριάν πάλεψε να ισοφαρίσει πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια, όμως μάταιες οι ενέργειες της.

Στην επανάληψη, ο κόουτς των γηπεδούχων, Ρετζίς Λε Μπρις, έκανε άμεσα κάποιες διορθωτικές κινήσεις μήπως και η ομάδα του φτάσει πιο εύκολα στο πολυπόθητο γκολ. Παρ' όλα αυτά, η Λοριάν εμφάνιζε πρόβλημα στην αντίπαλη περιοχή, μη καταφέρνοντας να βρει μία σωστή τελική πάσα ή να εκτελέσει με αξιώσεις τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Η Μονπελιέ άντεχε στην πίεση και εμφάνιζε σοβαρή εικόνα και στο ανασταλτικό κομμάτι. Όταν τελείωσε το σημαντικό διάστημα πρωτοκαθεδρίας της Λοριάν στο τερέν, η Μονπελιέ μπόρεσε να βγει εκ νέου στην επίθεση και να δημιουργήσει τις δικές της στιγμές. Μάλιστα, μετά το μισάωρο οι αλλαγές της από τον πάγκο της προσέφεραν νέα πνοή και αέρα στο μεσοεπιθετικό κομμάτι, γεγονός που την έκανε αρκετά επικίνδυνη μπροστά. Έτσι, στο 73ο λεπτό, σε μία από τις επελάσεις της στην περιοχή των γηπεδούχων, η Μονπελιέ κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σαβανιέρ και με ψυχραιμό σουτ έγραψε το 0-2, κάνοντας ακόμα πιο δύσκολο το έργο της Λοριάν. Όπως ήταν φυσιολογικό, βέβαια, η ομάδα του Μπρις δεν έμεινε με σταυρωμένα τα χέρια, βγαίνοντας με μανία στην επίθεση για να αναζητήσει αρχικά το τέρμα της μείωσης. Η Λοριάν ήταν με την πλάτη στον τοίχο και ήταν υποχρεωμένη να διεκδικήσει αυτό που της αναλογούσε. Ωστόσο, η φλυαρία της στο εκτελεστικό κομμάτι, ακόμα και στο τέλος του αγώνα, ήταν τέτοια που δεν της επέτρεψε να πάρει κάτι παραπάνω. Και μάλιστα, σα να μην έφτανε αυτό, ο Άνταμς για τη Μονπελιέ στο 89' χτύπησε για δεύτερη προσωπική φορά και τρίτη για την ομάδα του, γράφοντας το εμφατικό 0-3 μέσα σε έξαλλος πανηγυρισμούς.

Το τρίποντο αυτό της Μονπελιέ την έστειλε στην 9η θέση με 9 πόντους, βοηθώντας τη να δει με μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον της στο πρωτάθλημα. Αντιθέτως, η Λοριάν έμεινε στους 6 βαθμούς και στην 16η θέση, ξέροντας πως έχει πολλά να βελτιώσει.

• Ρεν - Ναντ 3-1

Νίκη μετά από τέσσερις συνεχόμενες ισοπαλίες κατάφερε να πετύχει στο γαλλικό πρωτάθλημα η προσεχής αντίπαλος του Παναθηναϊκού στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ, Ρεν. Με μία ικανοποιητική εμφάνιση, υπέταξε στην έδρα της τη Ναντ και έκανε αποφασιστικό βήμα για τη συνέχεια.

Τα πράγματα ξεκίνησαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τους γηπεδούχους στην αναμέτρηση, αφού μόλις στο 6' βρέθηκαν να κερδίζουν πέναλτι μετά από ανατροπή εντός περιοχής. Την εκτέλεση πήρε πάνω του ο Μπουριγκό, ο οποίος ενήργησε ψύχραιμα για το 1-0 της Ρεν. Από εκεί και μετά, η ομάδα του Μπρούνο Ζενεσιό προσπάθησε να κάνει διαχείριση του προβαδίσματος της, κρατώντας στην κατοχή της τη μπάλα και δημιουργώντας συχνά πυκνά κάποιες επικίνδυνες στιγμές προς την εστία του Λαφόντ. Όμως, η Ναντ μπόρεσε να αναχαιτίσει δίχως πρόβλημα την όποια πίεση ασκούσε μετά το 1-0 η Ρεν. Μάλιστα, προς το τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι σα να έδειξαν κάποια σημάδια χαλάρωσης, τα οποία ήταν ίσως δείγμα πως το μυαλό τους είχε πλέον περάσει στο επόμενο παιχνίδι της Ευρώπης απέναντι στη Βιγιαρεάλ. Ωστόσο, αυτή η στάση τους ήταν απαγορευτική για αυτό το επίπεδο, πληρώνοντας με το χειρότερο τρόπο την άνεση τους. Πιο συγκεκριμένα, στο 45' ο Τσιριβέλα εκμεταλλεύτηκε μία από τις λίγες κλασικές στιγμές τη Ναντ στο πρώτο 45λεπτο, γράφοντας το 1-1, που ήταν και το σκορ της ανάπαυλας.

Στην επανάληψη, η Ρεν επιχείρησε να πάρει εκ νέου τα ηνία του αγώνα και να αξιοποιήσει την ποιότητα και τους παίκτες που είχε στην ενδεκάδα. Ο κόουτς της ομάδας επέλεξε να αργήσει με τις αλλαγές του στο δεύτερο μέρος, εμπιστευόμενος το ταλέντο και τις δυνάμεις του αρχικού του σχήματος. Το γεγονός αυτό επέτρεπε στους γηπεδούχους να διατηρήσουν την ομοιογένεια τους, ωστόσο σιγά σιγά γίνονταν προβλέψιμο. Όλα αυτά, όμως, μέχρι το 70'. Αυτό γιατί σε εκείνο το χρονικό σημείο ο Ζενεσιό πραγματοποιεί την πρώτη του αλλαγή από τον πάγκο, τοποθετώντας μέσα τον Ντουέ αντί του Ρίντερ. Και ο 18χρονος μεσοεπιθετικός τον έβγαλε ασπροπρόσωπο, δικαιώνοντας τον για την επιλογή του. Αναλυτικότερα, τρία λεπτά μετά την είσοδο του στο γήπεδο πήρε την πάσα του Τρουφέρτ και έγραψε το 2-1, με το πρώτο του τέρμα φέτος. Έτσι, η Ναντ βρέθηκε για δεύτερη φορά στο ματς να κυνηγάει στο σκορ. Και μάλιστα, πλέον με παίκτη λιγότερο, καθώς στο 77' ο Μουσταφά Μοχαμάντ δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία, αφήνοντας την ομάδα του με 10 ποδοσφαιριστές. Με αυτή την εξέλιξη, η Ναντ τα έπαιξε όλα για όλα για την ισοφάριση, αλλά με τις ελπίδες να είναι δραματικά εναντίον της. Κάτι το οποίο επιβεβαιώθηκε και στις καθυστερήσεις του ματς. Δηλαδή, σε μία από τις στιγμές όπου η ομάδα του Πιερρ Αριστουί βγήκε μαζικά μπροστά, η Ρεν έκλεψε τη μπάλα και ξεχύθηκε στην κόντρα επίθεση. Εκεί, με το αριθμητικό μειονέκτημα να είναι εμφανές, η άμυνα της Ναντ αναγκάσθηκε να υποπέσει σε πέναλτι και να ανατρέψει επιτιθέμενο των γηπεδούχων. Την εκτέλεση της δεύτερης παράβασης ανέλαβε ο Καλιμουέντο, ο οποίος διαμόρφωσε στο 90'+7 το τελικό 3-1.

Η νίκη αυτή εδραίωση τη Ρεν στην 6η θέση με 11 βαθμούς, ενώ τα "καναρίνια" έμειναν στην 13η θέση με 8 πόντους.