2 January, 2022 - 20:58

Τρίτη σερί νίκη για την Γαλατά με «σούπερ» Τριμπλ

Την ανοδική της πορεία στο τουρκικό πρωτάθλημα επιβεβαίωσε η Γαλατασαράι, επικρατώντας της Τουρκ Τέλεκομ με 87-71

Η Γαλατασαράι πρακτικά "καθάρισε" τον αγώνσ στην τρίτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 25-12 και πέτυχε την τρίτη σερί της νίκη, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 10-5, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 5-10.

Η Τουρκ Τέλεκομ ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-18). Αν και οι γηπεδούχοι μείωσαν την διαφορά στον ένα πόντο σε τρεις περιπτώσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Τουρκ Τέλεκομ προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (45-44)>

Καταιγιστική ήταν η Γαλατασαράι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου με ένα επί μέρους σκορ 25-12 και προηγήθηκε με δώδεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-57). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους στην τέταρτη περίοδο και νίκησαν εντός έδρας την Τούρκ Τέλεκομ με 88-71.

Από την Γαλατασαράι διακρίθηκαν οι Τρίμπλ και Ακούν-Περσέλ με 27 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την Τούρκ Τέλεκομ ξεχώρισαν οι Τζόνσον και Ντεμίρ με 18 και 11 πόντους.

Δεκάλεπτα: 18-20, 44-45, 69-57, 88-71