19 February, 2023 - 20:46

Τριπλή ισοβαθμία στην κορυφή της Μπουντεσλίγκα

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ επικράτησε άνετα με 4-1 της Χέρθα στο «Βεστφαλενσταντιόν» και έφθασε τους 43 βαθμούς, όσους έχουν Μπάγερν και Ουνιόν.

Έχοντας καλή διάθεση από την νίκη απέναντι στην Τσέλσι, οι παίκτες των «κιτρινόμαυρων» μπήκαν φορτσάτοι στο γήπεδο και προηγήθηκαν στο 27' με τον Καρίμ Αντεγιέμι, ενώ τέσσερα λεπτά μετά, ο Μάλεν διπλασίασε το προβάδισμα της ομάδας του.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Χέρθα να μειώνει με τον Τουσάρτ στο 46' και να πιέζει για το γκολ της ισοφάρισης. Η άμυνα των γηπεδούχων και ο κίπερ της ήταν πάλι σε καλή μέρα όμως και δεν δέχθηκαν άλλο τέρμα. Τελικά, οι Βεστφαλοί «καθάρισαν» το παιχνίδι με δύο γκολ στο τέλος του αγώνα και συγκεκριμένα στο 76' με τον Ρόις και στο 90' με τον Μπραντ, οποίος έγραψε το τελικό 4-1.

Η Ντόρτμουντ βρίσκεται στην δεύτερη θέση με την διαφορά γκολ να χωρίζει τις τρεις πρώτες ομάδες. Από την μεριά της, η Χέρθα παραμένει προτελευταία και θα δώσει μάχη για να αποφύγει τον υποβιβασμό.