• Notice: Trying to get property 'name' of non-object in user_node_load() (line 3682 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property 'picture' of non-object in user_node_load() (line 3683 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property 'data' of non-object in user_node_load() (line 3684 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in _menu_load_objects() (line 571 of /home/postgame/public_html/includes/menu.inc).

4 January, 2023 - 21:49

Ψυχωμένη ΑΕΚ λύγισε την Τόφας!

Την πιο μεγάλη νίκη της σεζόν... μέχρι την επόμενη πανηγύρισε η ΑΕΚ!

Η «ένωση» μετά από ντέρμπι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες νίκησε την Τόφας του Δημήτρη Πρίφτη 73-70, πήρε προβάδισμα στη σειρά play-in, και πάει την επόμενη εβδομάδα στην Τουρκία (10/1, 19:00) για να κάνει το 2/2 και να «καθαρίσει» την πρόκριση στους «16» του Champions League.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πολύ νευρικά το ματς, μένοντας για σχεδόν 5 λεπτά χωρίς καλάθι εντός πεδιάς. Οι Τούρκοι, από την άλλη, είχαν καθαρό μυαλό και καλή κυκλοφορία, με αποτέλεσμα να βρεθούν γρήγορα στο +9 (4-13) με τρίποντα από Τάνισαν και Γκρέι. Η «ένωση» για πολλή ώρα έβρισκε λύσεις μόνο με βολές, όμως σταδιακά με Στρέλνιεκς και Μίτσελ μείωσε και βρέθηκε στο -1 (16-17), πριν ο Μιλάκνις με τρίποντο γράψει το τελικό 16-20 της πρώτης περιόδου.

Με τον Μίτσελ πλέον πρωταγωνιστή, η ΑΕΚ μπήκε βελτιωμένη στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήρε γρήγορα προβάδισμα, φτάνοντας και ως το +4 (25-21). Παρόλα αυτά, η επίθεση της ομάδας του Καντζούρη συνέχισε να παρουσιάζει προβλήματα, με τους Τούρκους να παίρνουν και πάλι προβάδισμα χάρη σε ξέσπασμα του Γκρέι (27-31). Η ΑΕΚ συνέχισε πάντως να πηγαίνει με ευκολία στη γραμμή, και ο ΜακΓκριφ με 6 συνεχόμενες εύστοχες βολές έφερε το ματς στα ίσα (33-33), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 35-37.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο αποφασισμένοι σε άμυνα και επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο, φτάνοντας για πρώτη φορά στο +8 (46-38) με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Μάιλς και ένα του Στρέλνιεκς. Η ΑΕΚ είχε πλέον καλύτερη ψυχολογία, κι έβρισκε εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι, πηγαίνοντας με τον Μίτσελ στο +9 (51-42). Παρόλα αυτά, η Τόφας μετά από τάιμ άουτ του Πρίφτη έβγαλε αντίδραση, μειώνοντας με Ένις και Ουγκουρλού στους 3 (51-48). Τελικά, η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 52-49.

Το ματς πήρε τη μορφή ντέρμπι στην τελευταία περίοδο, με τις δύο ομάδες να ανταλλάζουν συνεχώς το προβάδισμα. Η ΑΕΚ με τον Φλιώνη πήγε στο +4 (61-57), όμως η Τόφας με Ουγκουρλού απάντησε και πέρασε αυτή μπροστά (61-62). Κάπου εκεί, ήταν η ώρα του Γιάνις Στρέλνιεκς που με 8 σερί πόντους έφερε την ΑΕΚ στο +7 (69-62). Η Τόφας έβγαλε αντίδραση με μεγάλα σουτ του Ένις, μειώνοντας και πάλι στους 3 (73-70). Στο υπόλοιπο του παιχνιδιού ο Τιμ Φρέιζιερ με συνεχόμενες κακές αποφάσεις παραλίγο να... δώσει μόνος του το ματς στην Τόφας, ωστόσο οι Τούρκοι αστόχησαν στα τρίποντα που δοκίμασαν και η ΑΕΚ πήρε τη νίκη.