• Notice: Trying to get property 'name' of non-object in user_node_load() (line 3682 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property 'picture' of non-object in user_node_load() (line 3683 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property 'data' of non-object in user_node_load() (line 3684 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in _menu_load_objects() (line 571 of /home/postgame/public_html/includes/menu.inc).
Aγγελος Παγούνας

27 December, 2022 - 01:25

Boxing Day: Στην κορυφή θα βρει τους κανονιέρηδες η νέα χρονιά, νίκες για Λίβερπουλ και Νιουκάστλ, στραβοπάτημα για την Τότεναμ.

Ακάθεκτη συνεχίζει η Άρσεναλ, καθώς στην επιστροφή της στις αγωνιστικές υποχρεώσεις επικράτησε με ανατροπή επί της Γουέστ Χαμ με 3-1 (0-1 το ημίχρονο), συνεχίζοντας τη φετινή της ανοδική πορεία όντας πλέον στο +7 από τις «καρακάξες» και στο +8 από την Σίτυ. Νίκες για Λίβερπουλ και Νιούκαστλ, στραβοπάτημα για Τοτεναμ. Σε ένα ματς το οποίο όλοι ανέμεναν πως και πως, οι κανονιέρηδες στην επιστροφή τους αλλά και στην επιστροφή του Αλσατού τεχνικού στο Emirates -μετά από 4 χρόνια- η ομάδα του Αρτέτα έκανε τη δουλειά στο β΄ ημίχρονο και εξασφάλισε την παραμονή της στην πρώτη θέση μετά το πέρας του 2022.Η Αρσεναλ μπήκε δυνατά στο ματς, δείχνοντας από την αρχή τις διαθέσεις της. Μόλις στο 5΄ κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με τον Σακά, ένα τέρμα το οποίο ακυρώθηκε καθώς ο Ενκέτια ήταν σε θέση οφσάιντ. Μεγάλη επίσης ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο 23΄ να ανοίξουν το σκορ αλλά δε τα κατάφεραν όταν ο Οντεγκαρντ αστόχησε σε τετ α τετ απένανι στον Φαμπιάνσκι, στέλνοντας την μπάλα οριακά δίπλα από το δοκάρι του Φαμπιάνσκι. Έτσι, η Γουέστ Χαμ έμελλε να επιβεβαιώσει τον άγραφο κανόνα του ποδοσφαίρου περί χαμένων ευκαιριών και σε μία κόντρα επίθεση ο Σαλιμπά ανέτρεψε τον Μπόουεν εντός περιοχής με τον Όλιβερ να καταλογίζει πέναλτι. Ο Μπενραχμά δεν αστόχησε και έδωσε το προβάδισμα για τους «Hammers» κάνοντας το 0-1 στο 24’, ένα σκορ το οποίο δεν άλλαξε μέχρι την ανάπαυλα με την Άρσεναλ να αφήνει για το δεύτερο μέρος ότι δε κατάφερε στο πρώτο.Πέντε λεπτά ήταν αρκετά για του «Gunners». Αρχικά στο ο Σακά μετά από ασίστ του Οντεγκααρντ έκανε το 1-1 στο 53΄ για να έρθει ο Μαρτινέλι στο 58΄ να γυρίσει τούμπα το ματς για τους γηπεδούχους και να γράψει το 2-1 μετά από όμορφη προσπάθεια από τα αριστερά. Οι γηπεδούχοι δεν έκοψαν ρυθμό και στο 63΄ μετά από μια πολύ όμορφη συνεργασία, ο Ενκέτια ήρθε να γράψει το 3-1, τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι και διασφαλίζοντας την πρωτιά για την ομάδα του μέχρι τις αρχές -τουλάχιστον- του νέου έτους.Η επιστροφή του Βενγκέρ ήταν ευεργετική για την ομάδα του Βόρειου Λονδίνου, η οποία έφτασε αισίως τις 4 σερί νίκες και συνεχίζει ακάθεκτη στην κούρσα του τίτλου. Άρσεναλ (Μίκελ Αρτέτα): Ράμστεϊλ, Γουάιτ, Σαλιμπά, Γκάμπριελ, Τίρνεϊ (73' Ζιντσένκο), Παρτέι (90+5' Ελνένι), Όντεγκααρντ, Τσάκα, Μαρτινέλι (88' Βιεϊρά), Σακά, ΕνκέτιαΓουέστ Χαμ (Ντέιβιντ Μόγιες): Φαμπιάνσκι, Κουφάλ, Κέρερ, Ντόουοσν, Κρέσγουελ, Ράις, Σούτσεκ (78' Φορνάλς), Μπόουεν, Μπενραχμά, Πακετά, Αντόνιο (87' Μουμπάμα)  Στο μάτς που άνοιξε την αυλαία της BoxingDay, η Τότεναμ δε τα κατάφερε και έμεινε στο 2-2 στην έδρα της Μπρέντφορντ. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν ευτύχησαν να προηγηθούν χάρη στο δυνατό τους ξεκίνημα στο ματς. Ο Γιανέλτ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 15΄ για τους γηπεδούχους παγώνοντας τον Κόντε και την ομάδα του από την αρχή του ματς. Τα «σπιρούνια» δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες αντάξιες ώστε να ισοφαρίσουν και μοιραία βρέθηκαν στο πρώτο ημίχρονο να χάνουν με 1-0. Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Τόνεϊ στο 54΄ έκανε το 2-0 για τη Μπρέντφορντ βάζοντας δύσκολα στην ομάδα του Αντόνιο Κόντε. Παρόλα αυτά η ομάδα του Ιταλού προπονητή βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και κατάφερε να πάρει αποτέλεσμα στο Brentford Community Stadium. Στο 65’ ο Χάρι Κέϊν μείωσε για το 2-1, με τον Χομπιεργκ 6 λεπτά αργότερα να φέρνει το ματς στα ίσα. Οι «Πετεινοί» είχαν την ευκαιρία να κάνουν την ολική ανατροπή αλλά η κεφαλιά του Κέιν σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι στο 83ο λεπτό. Μετά την ήττα από την Μάντσεστερ Σίτυ για το Λιγκ Καπ, η Λίβερπουλ ήθελε πάση θυσία τη νίκη για ψυχολογικούς και βαθμολογικούς σκοπούς καθώς και με το στραβοπάτημα της Τότεναμ μείωσε τη διαφορά στο -5 από την τέταρτη θέση. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ ξεκίνησε ιδανικά το ματς στο Μπέρμιγχαμ και ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 4ο λεπτό με τον Σαλάχ μετά από άλλη μια ασίστ του Ρομπερτσον. Το γκολ του Μάτιπ στο 20΄ ακυρώθηκε, παρόλα αυτά οι Redsκατάφεραν να προηγούνται με δύο γκολ στην ανάπαυλα. Στο 36΄ μετά από κόρνερ του Ρόμπερτσον, η μπάλα μετά από καραμπόλα έφτασε στον Φαν Νταϊκ και με τις κόντρες, κατάφερε να κάνει το 0-2 για την ομάδα του.Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Έμερι προσπάθησε να αντιδράσει άμεσα αλλά το γκολ του Γουότκινς ακυρώθηκε ως οφσάιντ στο 46ο λεπτό. Παρόλα αυτά, ότι του στέρησε το βαρ στο 46΄, το βρήκε στο 59’ δίνοντας νέον ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Παρόλη όμως την προσπάθεια των γηπεδούχων για την ανατροπή, δε τα κατάφεραν και έτσι ο γεννηθείς του 2004 Stefan Bajcetic έκανε το 1-3 για την ομάδα του στο 81΄ εξασφαλίζοντας ένα σημαντικό τρίποντο για την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ.Λίβερπουλ (4-3-3): Άλισον - Άρνολντ (Γκόμεζ), Μάτιπ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον - Χέντερσον (79' Μπαΐτσετιτς), Φαμπίνιο, Τιάγκο (67' Κεϊτά) - Σαλάχ, Τσάμπερλεϊν (67' Έλιοτ), Νούνιες (87' Ντόακ)Άστον Βίλα (4-4-1-1): Όλσεν - Γιανγκ, Κόνσα, Μινγκς, Ντίνιε - ΜακΓκιν, Καμαρά (86' Κοουτίνιο), Ντάγκλας Λουίς, Μπέιλι (86' Ντεντόκερ) - Μπουέντια (86' Ίνγκς) – Γουότκινς  Τα υπόλοιπα αποτελέσματα της ημέρας: Εβερτον – Γουλβς 1-2Κρίσταλ Πάλας – Φούλαμ 0-3Σαουθάμπτον – Μπράιτον 1-3 Λέστερ – Νιουκαστλ 0-3