2 May, 2023 - 23:34

Break στο Break για την Μονακό

Η Μονακό ήταν η μεγάλη θριαμβεύτρια του θρίλερ του Τελ Αβίβ επικρατώντας της Μακάμπι με 78-83 στην «NokiaArena» και έτσι ανέκτησε το πλεονέκτημα έδρας που είχε ε χάσει από τους Ιασραηλινούς στον πρώτο προημιτελικό της σειράς, από τη οποία θα προκύψει ο επόμενος αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Final-4  του Κάουνας, εφόσον βεβαίως οι νταμπλούχοι Ελλάδας καταφέρουν να ξεπεράσουν το εμπόδιο της Φενέρμπαχτσε.

Οι Μονεγάσκοι είχαν τον έλεγχο καθ' όλη τη διάρκεια του Game 3, διατηρώντας το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά και επικρατώντας με 78-83. Έτσι η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς έκανε το 2-1 και πλέον βρίσκεται μια νίκη μακριά από την παρθενική πρόκριση στο Final 4!

Οι φιλοξενούμενοι με τους Μάικ Τζέιμς και Τζόρνταν Λόιντ να ηγούντια στο σκοράρισμα εκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι μς 16-22 στέλνοντας από τα πρώτα λεπτά το … μήνυμα στους αντιπάλους τους.

Ο Μπόνζι Κόλσον κράτησε όρθια την ομάδα του Όντεντ Κάτας σκοράροντας για το 47-51 ενώ η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 57-60 με το τρίποντο του ΝτιΜπαρτολομέο. Μάλιστα ο Έλι Οκόμπο ανέβασε τη διαφορά ξανά στο +9 στο τέταρτο δεκάλεπτο (59-68, 33') για τη Μονακό που έφτασε στη νίκη με 78-83, απέχοντας μια νίκη από το Κάουνας.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 32-41, 57-60, 78-83.