Μελισσουργός

10 February, 2022 - 01:34

Eύκολα η Σίτι, "μάδησε" τους "Πετεινούς" η Σαουθάμπτον!

Η Μάντσεστερ Σίτυ υποδέχτηκε την Μπρέντφορντ στο Έτιχαντ , με τους γηπεδούχους να παίρνουν μια σχετικά εύκολη νίκη με 2-0 , χωρίς να πατήσουν το γκάζι. Ο Μαχρέζ άνοιξε το σκορ (1-0) για τους πρωτοπόρους της Premier League με με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 40’ και ο Ντε Μπρόινε στο 69ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Στη 1η θέση παρέμειναν οι πολίτες με 60 βαθμούς και βρίσκονται στο +12 απ την 2η Λίβερπουλ (που έχει και 2 ματς λιγότερα).

Νόριτς και Κρίσταλ Πάλας αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 στο Carrow Road , με τον Πούκι να ανοίγει το σκορ μόλις στο 1ο λεπτό για τα «καναρίνια» και τον Ζαχά να ισοφαρίσει σε 1-1 στο 60’ , με τον τελευταίο να αστοχεί σε εκτέλεση πέναλτι στο 63ο λεπτό , χάνοντας την τεράστια ευκαιρία να δώσει το προβάδισμα και πιθανότατα τη νίκη στην ομάδα του. Γιαννούλης και Τζόλης δεν αγωνίστηκαν από πλευράς Νόριτς , με τα «καναρίνια» να παραμένουν στη 18η θέση (3η απ’ το τέλος) , απέχοντας 1 βαθμό από την έξοδο τους απ’ την επικίνδυνη ζώνη. Απ την άλλη η ομάδα του Πατρίκ Βιεϊρά βρίσκεται στην 13η θέση της Premier League με 25 βαθμούς.

Η Τότεναμ υποδέχτηκε τη Σαουθάμπτον στο «Tottenham Hotspur Stadium" , με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν ένα μεγάλο διπλό με 2-3. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 18ο λεπτό με αυτογκόλ του Μπέντναρεκ και ο Μπρόγια ισοφάρισε σε 1-1 στο 23 , με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-1. Στο 70ο λεπτό ο Σον έκανε το 2-1 για τους «πετεινούς» και εκεί που όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι γέρνει προς τους γηπεδούχους ο Ελιονούσι ισοφάρισε σε 2-2 για τη Σαουθάμπτον στο 79’. Σαν να μην έφτανε αυτό για την ομάδα Αντόνιο Κόντε , ο Τσε Άνταμς 3 λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 82ο λεπτό έγραψε το 2-3 και έδωσε ένα σπουδαίο διπλό στην ομάδα του , αφού στο 90+3 το γκολ της Τότεναμ με τον Μπερβάιν , ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Η Τότεναμ έμεινε στην 7η θέση της Premier League με 36 βαθμούς (ισοβαθμεί με την 6η Άρσεναλ) και βρίσκεται στο -4 από την 4η θέση που οδηγεί στο UEFA Champions League της ερχόμενης αγωνιστικής περιόδου. Απ την άλλη πλευρά , η Σαουθάμπτον με αυτό το σπουδαίο διπλό , σκαρφάλωσε στην 10η θέση με 28 βαθμούς.

Στο «Βίλα Παρκ» , Άστον Βίλα και Λιντς αναδείχθηκαν ισόπαλες με 3-3 σε ένα καταπληκτικό παιχνίδι. Ο Ντάνιελ Τζέιμς άνοιξε το σκορ για τη φιλοξενούμενη Λιντς μόλις στο 9ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές , πίεσαν και μέσα σε ένα 15 λεπτό (30-45) κατάφεραν να πετύχουν 3 γκολ. Ο Φελίπε Κοουτίνιο ισοφάρισε αρχικά σε 1-1 για την Άστον Βίλα στο 30ο λεπτό , ο Ράμσεϊ έβαλε μπροστά την ομάδα του με 2-1 στο 38’ και ο ίδιος παίκτης στο 41’ έγραψε το 3-1. Οι φιλοξενούμενοι δεν επηρεάστηκαν ψυχολογικά από το καυτό 15λεπτο των γηπεδούχων και βρήκαν δίχτυα μερικά δευτερόλεπτα αργότερα ξανά με τον Ντάνιελ Τζείμς που μείωσε σε 3-2 (45+). Μετά από το συναρπαστικό πρώτος μέρος που είχαμε 5 γκολ , το δεύτερο ημίχρονο είχε σαφώς χαμηλότερο ρυθμό , αφού οι ποδοσφαιριστές των 2 ομάδων είχαν δώσει μεγάλο μερίδιο απ’ τις δυνάμεις τους στο πρώτο 45λεπτο. Στο 63ο λεπτό ο Γιορέντε ισοφάρισε σε 3-3 για την Λιντς που ήταν καλύτερη στα τελευταία λεπτά αλλά δεν κατάφερε να πάρει το διπλό , με το 3-3 να μένει έως και το τέλος των 90’. Στο 87ο λεπτό η Άστον Βίλα έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Κόνσα με δεύτερη κίτρινα κάρτα.

Η Άστον Βίλα έμεινε στην 11η θέση της Premier League με 27 βαθμούς ενώ η Λιντς είναι 15η με 23 βαθμούς.

Η 24η αγωνιστική ολοκληρώνεται αύριο με τις αναμετρήσεις Γουλβς - Άρσεναλ και Λίβερπουλ - Λέστερ.

Η Τσέλσι δεν αγωνίστηκε αυτή την αγωνιστική και το παιχνίδι της πήρε αναβολή , λόγω του ότι βρίσκεται στα Ηνωμένα Αραβικά για το Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων.