Μάνια Ζαχαριουδάκη

18 February, 2023 - 19:07

Tags:

Final 8: " Πέταξε" στον τελικό με Φράνσις!

Το Περιστέρι κέρδισε την ΑΕΚ με 77-65 και "έκλεισε' θέση στον τελικό της Κυριακής (19/02/23). Η «Ένωση» ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, ωστόσο οι απουσίες της και ο τραυματισμός του Γουίλιαμς τη λύγισαν στο φινάλε, σε συνδυασμό με την ανταγωνιστικότητα και τον καλύτερο ρυθμό που έβγαλε το Περιστέρι - και κυρίως το ξέσπασμα του Φράνσις που έκανε ρεκόρ καριέρας με 33 πόντους- στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Το παιχνίδι:

Mε ωραίο ρυθμό ξεκίνησε το ματς για τις δύο ομάδες με την ΑΕΚ να κάνει το 4-0 με τις βολές του Γιάνκοβιτς. Στη συνέχεια το σκορ πήγε στον πόντο και στο 1ο δεκάλεπτο το Περιστέρι βρέθηκε στο +6, αλλά οι «κιτρινόμαυροι» ισοφάρισαν με Μαγκριφ στη 2η περίοδο και έπειτα πήγαν μπροστά με + 2. Η «Ένωση» κράτησε τη διαφορά και έκλεισε το ημίχρονο με ένα απίθανο buzzer beater με ταμπλό του Μαίλς, ο οποίος αν και δεν υπολογίζονταν λόγο τραυματισμού συγκέντρωσε στα δύο πρώτα δεκάλεπτα 15 πόντους, 7/7 βολές, 1/2 δίποντα και 5 ριμπάουντ.

Στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ανέβασε στροφές και πέρασε μπροστά ξανά με διαφορά 5 πόντων. Το παιχνίδι έγινε απολαυστικό με μπόλικο θέαμα σε ρυθμούς «ντέρμπι» και η ΑΕΚ  γύρισε το σκορ ξανά στο +4 υπέρ της, όμως το δίποντο του Χάμερ έφερε τη διαφορά και πάλι στον πόντο. Ο Κασελάκης ισοφάρισε δις και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 53-53.

Σε ρυθμούς ντέρμπι συνεχίστηκε το ματς και στο τελευταίο δεκάλεπτο με το σκορ που πήγαινε πόντο- πόντο. Το Περιστέρι έβγαλε περισσότερη ανταγωνιστικότητα λίγο πριν τη λήξη  και γύρισε το ματς στο +9 μέσα σε δύο λεπτά. Οι εύστοχες βολές και ο Χάμερ χάρισαν τη νίκη στην ομάδα του Βασίλη Σπανούλη όπου θα παρευρεθεί για πρώτη φορά σε τελικό κυπέλου με τον ίδιο ως προπονητή , με αντίπαλο τον Ολυμπιακό ή τον Παναθηναϊκό την Κυριακή 19/2 στις 19.15.

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρεζίερ (1/5 σουτ), Πετρόπουλος, Ξανθόπουλος 2, Φλιώνης 6 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), ΜακΓκριφ 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 11 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μάιλς 21 (0/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 9/10 βολές), Γόντικας 2, Παπαδάκης, Γουίλιαμς 6 (0/3 τρίποντα), Στρέλνιεκς 6 (2).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN (Σπανούλης): Μπίλαν 9 (4/5 δίποντα, 1/2 βολές), Φρανσίσκο 33 (4/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 13/13 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 8 λάθη), Κόλεμαν 1, Μωραΐτης 3 (0/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα), Ραντάνοβ, Ντένμον 10 (2/6 τρίποντα), Κασελάκης 11 (2/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Περσίδης, Χουγκάζ, Χάμερ 10 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ)

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 39-34, 53-53, 65-77