7 April, 2022 - 01:56
Ήττα για Προμηθέα , εύκολα η Παρτιζάν
Ο Προμηθέας υποδέχθηκε την Τσεντεβίτα στο «Δημήτρης Τόφαλος» , με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν εύκολα τη νίκη με 67-88. Ο Αγραβάνης με 17 πόντους και ο Γκραντ με 15 ξεχώρισαν για την ελληνική ομάδα , ενώ από πλευράς Τσεντεβίτα , Πουλέν με 19 , Φέρελ με 14 και Όγκαστ με 13 έκαναν τη διαφορά. Η ομάδα από την Πάτρα ολοκλήρωσε την ευρωπαϊκή της πορεία ως ουραγός στο όμιλο της με συνολικό ρεκόρ 4-14.
Τρέντο - Παρτιζάν 63-79
Η Παρτιζάν πέρασε εύκολα απ’ την έδρα της Τρέντο με 63-79 και τερμάτισε στη 2η θέση της βαθμολογίας ισόβαθμη με τη Μπανταλόνα (που υπερτερεί στην ισοβαθμία) με συνολικό ρεκόρ 12-4. Ο Λε Ντει με 20 πόντους και 13 ριμπάουντ έκανε τη διαφορά για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς.
Λεβαλούα - Πανεβέζις 76-69
Η Πανεβέζεις του Παναγιώτη Καλαϊτζάκη ηττήθηκε εκτός έδρας απ’ τη Λεβαλούα με 76-69. Ο διεθνής Έλληνας Γκαρντ ήταν εξαιρετικός για άλλο ένα παιχνίδι με 18 πόντους και 4 ασίστ.
Η Πανεβέζις έμεινε 5η με συνολικό ρεκόρ 9-7.
Γκραν Κανάρια - Βενέτσια 69-76
Η αδιάφορη βαθμολογικά Γκραν Κανάρια που έχει εξασφαλίσει την πρωτιά στον όμιλο ηττήθηκε εντός έδρας από την Βενέτσια που τερμάτισε 5η με 69-76. Εξαιρετικοί από πλευράς Ιταλών ήταν ο Μπρουκς με 17 πόντους και ο Τζόρνταν Θίοντορ (πρώην παίκτης της ΑΕΚ) , με 16 πόντους , 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ.
Τουρκ Τέλεκομ - Αμβούργο 95-70
Η Τουρκ Τέλεκομ που τερμάτισε 6η επικράτησε με 95-70 του Αμβούργου που έμεινε στην 7η θέση. Ντόκινς και Πέρεθ με 17 πόντους αντίστοιχα ήταν οι κορυφαίοι από πλευράς νικητών ενώ ο Μπράουν με 21 πόντους ξεχώρισε από το Αμβούργο.
Σλασκ Βρότσλαβ - Ανδόρα 91-95
Τέλος , η Ανδόρα πέρασε από την έδρα της Σλασκ Βρότσλαβ με 91-95 και κατάφερε να κατακτήσει την 4η θέση με τους Πολωνούς να τερματίζουν 8οι. Ο Μόργκαν με 17 πόντους και 6 ριμπάουντ ξεχώρισε από πλευράς νικητών ενώ ο Καντέρ με 20 πόντους και 13 ριμπάουντ έκανε εξαιρετική εμφάνιση για λογαριασμό της γηπεδούχου Σλασκ.
Αποτελέσματα 18ης αγωνιστικής :
Μπούρσασπορ - Μπούντουτσοντ 86-89
Μπουργκ - Βίρτους Μπολόνια 68-90
Βαλένθια - Ουλμ 103-71
Προμηθέας - Τσεντεβίτα 67-88
Σλασκ Βρότσλαβ - Ανδόρα 91-95
Τουρκ Τέλεκομ - Αμβούργο 95-70
Τρέντο - Παρτιζάν 63-79
Λεβαλουά - Πανεβέζις 76-69
Γκραν Κανάρια - Βενέτσια 69-76
Η τελική κατάταξη της βαθμολογίας και στους 2 ομίλους του Eurocup :
Από την 1η έως και την 8η θέση οι ομάδες θα συνεχίσουν στα πλέι-οφ
Μπανταλόνα 12-4
Παρτιζάν 12-4
Λεβαλουά 11-5
Ανδόρα 10-6
Πανεβέζις 9-7
Τουρκ Τέλεκομ 8-8
Αμβούργο 6-10
Σλασκ Βρότσλαβ 3-13
Τρέντο 1-15
Γκραν Κανάρια 12-6
Βαλένθια 12-6
Τσεντεβίτα 11-7
Βίρτους Μπολόνια 11-7
Μπουντούσνοστ 10-8
Βενέτσια 9-9
Μπούρσασπορ 8-10
Ουλμ 7-11
Μπουργκ 6-12
Προμηθέας 4-14
πηγή amna.gr