5 November, 2022 - 22:58

Δύσκολη νίκη για τον Ολυμπιακό στην Ορεστιάδα

Τη νίκη με 3-2 σετ επί του Άθλου Ορεστιάδας, εκτός έδρας, πήρε ο Ολυμπιακός στο Βόλεϊ Ανδρών και έκανε το 3/3 στη Volley League Ανδρών. Ο Θρύλος δυσκολεύτηκε απέναντι στον Άθλο Ορεστιάδας, με εξαίρεση μόνο το τρίτο σετ που το πήρε εύκολα, αλλά εν τέλει πήρε τη νίκη, έχοντας, βέβαια, και την πρώτη απώλεια βαθμών. Θυμίζουμε, με Μίλωνα (3-0) και Φοίνικα Σύρου (3-0), ο Ολυμπιακός είχε πάρει καθαρές νίκες.

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά και βρέθηκε πίσω στο σκορ (4-1), όμως ο Τράβιτσα, με άσο, ισοφάρισε σε 6-6. Γενικά ο Άθλος τον δυσκόλεψε και έφτασε σε σημείο να πάρει το πρώτο σετ με 25-22. Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-3 με τον Χανδρινό, όμως η ομάδα της Ορεστιάδας προσπέρασε με 6-4 και 14-11! Κάπου εκεί, ο Θρύλος αντέδρασε το γύρισε με 15-16 με καρφί του Ιντάλγκο. Ο Ολυμπιακός δεν εκμεταλλεύτηκε το σετ μπολ (22-24), όμως με μπλοκ του Ιντάλγκο και καρφί του Δαλακούρα, ισοφάρισε σε 1-1, με 24-26.

Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός κυριάρχησε. Ήταν και το μόνο σετ που έπαιξε κοντά στις δυνατότητές του. Μπήκε πολύ δυνατά και προηγήθηκε με 0-6 με τον Ιντάλγκο να κερδίζει δύο διαδοχικούς άσους, ενώ στη συνέχεια, ο Κουβανός ακραίος «έγραψε» το 6-15! Ο Λινάρδος δήλωσε ξανά «παρών», αφού με πρώτο χρόνο, έκανε το 11-21, ενώ ο Παγένκ, με τον ίδιο τρόπο, οδήγησε τους «ερυθρόλευκους» σε σετ μπολ (15-24). Ο Μποζίδης σέρβιρε άουτ και ο Ολυμπιακός έκανε το 15-25, για το 1-2 στα σετ. Στο τέταρτο σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο ως το 10-10, με τον Άθλο να προσπερνάει με 14-11 και 17-13, με φιλέ του Δαλακούρα. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 19-14, ο Ιντάλγκο μείωσε σε 19-15 και 21-17, όμως ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 23-17. Δαλακούρας και Λινάρδος μάζεψαν τη διαφορά (23-18, 24-19), όμως η ομάδα της Ορεστιάδας ισοφάρισε σε 2-2, με 25-19.

Στο τάι-μπρέικ, ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος και πιο ψύχραιμος. Με εξαιρετική επίθεση, ο Στερν έδωσε «αέρα» δύο πόντων (5-7) στον Θρύλο, ενώ ο Σλοβένος, με τρομερό άσο, έκανε το 7-10. Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο +4 (8-12), σε ένα καθοριστικό σημείο, μετά από άουτ επίθεση των γηπεδούχων. Ο Ολυμπιακός έφτασε σε σετ μπολ/ματς μπολ (9-14) και ο Στερν, με μπλοκ άουτ, έκανε το 9-15 και το τελικό 2-3.