Σπύρος Παράσχης

12 February, 2023 - 20:55

Ένα 45λεπτο χρειάστηκε η Σίτι

Μετά την ήττα της ενάντια στην Τότεναμ, η Μάντσεστερ Σίτι χρειαζόταν μια πειστική νίκη για να επανέλθει στα θετικά αποτελέσματα. Η Άστον Βίλα ήταν η άτυχη που βρέθηκε απέναντι της, καθώς η Σίτι την κέρδισε εύκολα με 3-1.

Οι «Πολίτες» μπήκαν φορτσάτοι στο γήπεδο και προηγήθηκαν μόλις στο τέταρτο λεπτό με την κεφαλιά του Ρόδρι, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Οι γηπεδούχοι δημιουργούσαν φάσεις ασταμάτητα και το δεύτερο τέρμα ήρθε στο 39' όταν ο Γκουντογάν από κοντά μετέτρεψε την πάσα του Χάλαντ σε γκολ. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκρίλις κέρδισε έξυπνα ένα πέναλτι και ο Μαχρέζ έγραψε το 3-0 από την άσπρη βούλα.

Στο δεύτερο μισό, η Σίτι κατέβασε ρυθμούς, δίνοντας μέτρα στην Άστον Βίλα, η οποία και μείωσε με τον Γουότκινς στο 61', με το 3-1 να παραμένει ως το τέλος.

Με αυτόν τον τρόπο, η Σίτι μείωσε στο τρίποντο την απόσταση τους από την πρωτοπόρο Άρσεναλ και έβαλε ξανά φωτιά στην μάχη του τίτλου. Από την άλλη, η ομάδα του Μπέρμιγχαμ παραμένει στην 11η θέση και τους 28 βαθμούς.