Σπύρος Παράσχης

19 February, 2023 - 23:55

Κράτησε τις ελπίδες τίτλου ζωντανές η Μαρσέιγ

Στο τελευταίο σημερινό παιχνίδι στην Γαλλία, η Μαρσέιγ κέρδισε με ανατροπή 2-3 στην έδρα της Τουλούζ.

Οι γηπεδούχοι έπιασαν «στον ύπνο» τους Μασσαλούς και προηγήθηκαν μόλις στο τρίτο λεπτό με το κοντινό πλασέ του Νταλινγκά. Η Μαρσέιγ έψαξε να βρει άμεσα το γκολ της ισοφάρισης, αφήνοντας χώρους πίσω, με αποτέλεσμα η μία φάση να διαδέχεται την άλλη. Το πρώτο μέρος τέλειωσε με 17 προσπάθειες μεταξύ των δύο ομάδων, με τους τερματοφύλακες, ωστόσο, να κρατούν το σκορ στο 1-0.

Στο δεύτερο 45λεπτό, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να γυρίσουν το παιχνίδι. Ισοφάρισαν στο 52' Μμπεμπά και έφτασαν στην ανατροπή με τον Ουντέρ εφτά λεπτά μετά. Στο 78' ο Ταβάρες έκανε το 1-3 και κλείδωσε την νίκη για την ομάδα του. Το μόνο που κατάφερε η Τουλούζ ήταν να μειώσει με τον Οναΐου στο 87', διαμορφώνοντας το τελικό 2-3.

Με την νίκη αυτή, η Μαρσέιγ ανέβηκε στην δεύτερη θέση και έκλεισε την διαφορά από την πρωτοπόρο Παρί στους πέντε βαθμούς. Η Τουλούζ, από την άλλη, βρίσκεται στην 11η θέση με 32 βαθμούς.