22 March, 2023 - 20:56

Πρώτο βήμα για τον Ολυμπιακό, 3-0 τον Μίλωνα στο Ρέντη!

Με το «δεξί» στη «μάχη» των πλέι οφ του πρωταθλήματος «μπήκε» η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού. Οι Κυπελλούχοι Ευρώπης έκαναν το πρώτο από τα τρία βήματα, για την πρόκριση στους τελικούς της Volley League, αφού επικράτησαν με 3-0 σετ (25-13, 25-23, 25-20) του Μίλωνα στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», στο πρώτο ματς της φάσης 1-4. Στον πρώτο ημιτελικό του πρωταθλήματος, με την ομάδα της Νέας Σμύρνης, ο Θρύλος ήταν καταφανέστατα ανώτερος, είχε 61% στην επίθεση και 13 άσσους (οκτώ στο πρώτο σετ) και με πρώτο σκόρερ τον Ιντάλγκο, με 19 πόντους (13/16 επιθέσεις), επικράτησε σχετικά εύκολα στο Ρέντη, κάνοντας το 1-0 στη σειρά.

Το Σάββατο (25/3, 21:30), οι «ερυθρόλευκοι» θα αντιμετωπίσουν τον Μίλωνα στη Νέα Σμύρνη, στον δεύτερο ημιτελικό της Volley League, με στόχο το 2-0.

Με οκτώ άσσους, 25-13 και 1-0 σετ!

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και με επίθεση του Στερν, προηγήθηκε με 6-3, με τον Ιντάλγκο να κερδίζει δύο διαδοχικούς άσσους, για το +5 (9-4). Με τον ίδιο τρόπο, ο Παγένκ «έγραψε» το 12-5, ενώ και ο Λινάρδος, με άσσο, έδωσε «αέρα» εννιά πόντων (18-9) στον Θρύλο. Νέος άσσος από τους Κυπελλούχους Ευρώπης, ο όγδοος στο πρώτο σετ, αυτή τη φορά από τον Παγένκ, ο οποίος οδήγησε τους «ερυθρόλευκους» στο +10 (23-13), ενώ ο Στερν «τελείωσε» το σετ, με 25-13, για το 1-0!

«Αντεπίθεση», ανατροπή και... 2-0!

Ο Ολυμπιακός αιφνιδιάστηκε στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ από τον Μίλωνα, ο οποίος προηγήθηκε με 5-0 και 7-1, με τον Τράβιτσα να μειώνει σε 8-3, με μπλοκ άουτ. Οι Κυπελλούχοι Ευρώπης πλησίασαν στους τρεις πόντους (5-8) τους φιλοξενούμενους, μετά από άουτ καρφί του Νανόπουλου, ενώ ο Ιντάλγκο κέρδισε έναν ακόμα άσσο, για το 8-6! Ο Θρύλος συνέχισε την «αντεπίθεση» του και με νέο άσσο του Παγένκ, ισοφάρισε σε 9-9, ενώ με μπλοκ του Λινάρδου, προσπέρασε με +3 (13-10). Η ομάδα της Νέας Σμύρνης «επέστρεψε» και έφερε το σετ στα ίσια (16-16, 17-17), όμως ο Παγένκ, με πλασέ, έδωσε ξανά προβάδισμα (18-17) στους «ερυθρόλευκους», που έφτασαν στο +2 (19-17), με έξυπνο πόντο του Ζουπάνη. O Ιντάλγκο σήκωσε «τείχος», για το 22-19, ενώ με εξαιρετική επίθεση, έκανε το 23-20, με τον Ολυμπιακό να φτάνει σε σετ μπολ (24-22), με μπλοκ άουτ του Παγένκ. Οι φιλοξενούμενοι, στην καλύτερη φάση του ματς, μείωσαν σε 24-23, όμως ο Παγένκ έκανε το 2-0, με 25-23, με πρώτο χρόνο.

«Ερυθρόλευκη» κυριαρχία και 3-0!

Μετά το 6-6, οι Κυπελλούχοι Ευρώπης έβγαλαν αντίδραση, «έτρεξαν» ένα σερί και με καρφί του Στερν, ξέφυγαν με +5 (11-6), με τον Λινάρδο να κρατά το προβάδισμα (12-7), με μπλοκ άουτ. Ο Μίλων μείωσε σε 12-9, ο Παπαγγελόπουλος «απάντησε», κάνοντας το 13-9, ενώ ο Στερν πήρε νέο άσσο, για το 16-11. Με νέο άσσο του Ιντάλγκο, ο Θρύλος πήρε προβάδισμα με +6 (18-12), με τον Μιλώνα να πλησιάζει σε 22-19. Ο Ιντάλγκο «χτύπησε» ξανά, για το 23-19, ο Στερν εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική πάσα του Τράβιτσα, για το 24-20, με τον Κουβανό ακραίο, στη συνέχεια, να «τελειώνει» το ματς, με πάιπ, για το 25-20 και το 3-0 σετ.

Τα σετ 3-0 (σε 80’): 25-13 (20’), 25-23 (32’), 25-20 (28’)