26 November, 2023 - 00:02

Επιστροφή στις νίκες για την Μίλαν με Ερναντέζ και Μανιάν πρωταγωνιστές

Έπειτα από ενάμιση μήνα «ανομβρίας», η Μίλαν επέστρεψε στις νίκες στην Σέριε Α, επικρατώντας με 1-0 της μαχητικής Φιορεντίνα στο Σαν Σίρο.

Οι «ροσσονέρι» κρατούσαν τα ηνία του αγώνα στο πρώτο μέρος, αλλά δυσκολεύτηκαν να σπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα των «βιόλα».

Το γκολ για τους παίκτες του Πιόλι ήρθε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, όταν στο 45+2', ο Παρίσι ανέτρεψε τον Τέο Ερναντέζ μέσα στην περιοχή, με τον Γάλλο να αναλαμβάνει ο ίδιος την εκτέλεση και να σκοράρει από τα έντεκα μέτρα.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο δεύτερο μέρος, ενώ είχαν και δοκάρι χάρι στην προσπάθεια του Γκονζάλες, αλλά οι «ροσσονέρι» υπερασπίστηκαν το προβάδισμα τους - κυρίως χάρι στις επεμβάσεις του Μανιάν - και πήραν τους τρεις βαθμούς.

Με αυτούς, η Μίλαν πέρασε την Νάπολι και ανέβηκε στην τρίτη θέση και τους 26 βαθμούς, πέντε πίσω από την συμπολίτισσα και πρωτοπόρο Ίντερ. Έξι βαθμούς κάτω και στην έκτη θέση η Φιορεντίνα, που κυνηγά και φέτος την έξοδο της στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.