21 September, 2024 - 17:46

Νικηφόρα εκκίνηση για την Λάρισα με ανατροπή κόντρα στην εξαιρετική Καβάλα

Μπήκε με το… δεξί στη φετινή Super League 2 η ΑΕΛ!
Οι «βυσσινί» χρειάστηκαν ένα τέρμα στο 88ο λεπτό για να κάμψουν την αντίσταση της Καβάλας, επικρατώντας δύσκολα με σκορ 2-1 και μάλιστα με ανατροπή στην «AEL F.C. Arena», στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στο φετινό πρωτάθλημα.
Πιστοί στο αμυντικό τους πλάνο καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς, οι «αργοναύτες», στην πρώτη τους φάση στον αγώνα, σόκαραν τους γηπεδούχους στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, όταν στο 45+2′, ο Δημητριάδης πέρασε τέσσερις αντιπάλους (!) με εκπληκτικό σόλο από τα αριστερά, πλασάροντας ιδανικά τον Περντρέου για το 0-1!

Η απάντηση της ομάδας του Αλέκου Βοσνιάδη ήρθε στις αρχές της επανάληψης, όταν στο 53′, ο Ακόστα έφερε το ματς στα ίσα με κοντινή κεφαλιά, μετά από την ασταθή απόκρουση του Αστρά στο αρχικό σουτ του Μεξικανού. Όσο περνούσε η ώρα, οι γηπεδούχοι πίεζαν για το γκολ της ανατροπής, την ώρα όπου η Καβάλα είχε περιοριστεί σε παθητικό ρόλο.