1 February, 2024 - 23:34

«Διπλό» καρδιάς στο Μόναχο για τον Ολυμπιακό

Τεράστια σε αξία εκτός έδρας νίκη επί της Μπάγερν Μονάχου πανηγύρισε ο «λαβωμένος» Ολυμπιακός με 72-76 βελτιώνοντας την επίδοσή του στο 14-11 στην φετινή Ευρωλίγκα.Με κορυφαίους τους Γουόκαπ-Πετρούσεφ  σε τρομερή βραδιά που πέτυχαν από 16 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Με τον Μπραζντέικις να είναι πολύ αποφασιστικός και στα δύο μέρη του παρκέ και να ηγείται στο σκοράρισμα με 9 πόντους, προϊόν τριών γκολ-φάουλ  ο Ολυμπιακός έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 14-18. Με την Μπάγερν να επιστρατεύει το σκληρό της παιχνίδι στα όρια του αντιαθλητικού  με την ανοχή των διαιτητών και τους «ερυθρόλευκους» με την σειρά τους να παρουσιάζουν έλλειψη συγκέντρωσης, δίνοντας την δυνατότητα στους Βαυαρούς να κλείσουν το πρώτο μέρος προηγούμενοι με 38-35.

Με τον Ιμπάκα να σκοράρει συνεχώς η Μπάγερν προηγήθηκε με 44-37 στο 23’ αλλά οι «ερυθρόλευκοι» με τους Γουόκαπ- Πετρούσεφ να παίρνουν μπροστά έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 51-54. Η άμυνα συνέχισε να είναι πιεστική και με τον Γουόκαπ να κάνει απίστευτη εμφάνιση ο Ολυμπιακός προσπέρασε 51-60 στο 33’. Ένα 8-0 σερί των γηπεδούχων προϊόν των Ιμπάκα-Φρανθίσκο έφερε το 59-60, αλλά ένα καλάθι του Πετρούσεφ και τρίποντο του ΜακΚίσικ έγραψαν  το 59-65. Ακολούθησαν διαδοχικά τρίποντα των Φρανθίσκο – Λαρεντζάκη για το 62-68.

Με τον Πετρούσεφ καθοριστικό ο Ολυμπιακός έφτασε στο 69-74 για να μειώσει με τρίποντο ο Φρανθίσκο σε 72-74. Με τον Λαρεντζάκη με 2/2 βολές να διαμορφώνει το 72-76.