18 October, 2024 - 22:33

«Καθάρισε» με … κατοστάρα η Μονακό την Βίρτους Μπολόνια

«Πάτησε γκάζι» στην τέταρτη περίοδο κόντρα στη Βίρτους Μπολόνια και επέστρεψε στις νίκες η Μονακό!

Η ομάδα του Πριγκιπάτου είδε τους Ιταλούς να προηγούνται με διψήφιες διαφορές στο πρώτο ημίχρονο της μεταξύ τους αναμέτρησης στο «Gaston Medecin», όμως αντέδρασαν στο δεύτερο μισό του αγώνα και τελικά κατάφεραν να πανηγυρίσουν τη νίκη με 101-85, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 3-1 και επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα μετά την ήττα από την Μπαρτσελόνα.

Από την άλλη, η Βίρτους γνώρισε τη δεύτερη διαδοχική ήττα της (μετά από εκείνη στην έδρα της κόντρα στη Ζαλγκίρις) στην πρώτη «διαβολοβδομάδα» της σεζόν, πέφτοντας στο 0-4 και παραμένοντας η μοναδική ομάδα χωρίς νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα.

Κορυφαίοι για τους νικητές, οι οποίοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με το στρογγυλό 50% (12/24) ποσοστό ευστοχίας στα τρίποντα και με 16 ασίστ για μόλις 2 λάθη, ήταν οι Τζέιμς (19π, 5 ασίστ), Οκόμπο (20π με 3/4 τρίποντα και 6 ασίστ) και Ζαιτέ (15π, 7 ριμπ) και Στραζέλ (12π με 4/7 τρίποντα), ενώ για τη Βίρτους ξεχώρισαν Σενγκέλια (17π) Ντιουφ (12π) και Κορντινιέ (11π, 4 ασίστ).