11 February, 2024 - 20:42

«Πέταξε» το Περιστέρι και στο Λαύριο

Αεράτο Περιστέρι bwin, δεν πέφτει με τίποτα από την τρίτη θέση!

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη νίκησε μέσα στο Λαύριο με σκορ 86-64 και παρέμεινε μία νίκη μπροστά από Άρη και Προμηθέα Πάτρας, κάνοντας μια... υγιεινή προπόνηση ενόψει Ολυμπιακού για το Final 8 του Κυπέλλου (16/02, 18:00).

Το ματς δεν φαινόταν να οδεύει για τόσο εύκολη νίκη, αφού οι γηπεδούχοι ήταν πολύ ανταγωνιστικοί στο πρώτο ημίχρονο. Μάλιστα, το Λαύριο είχε και προβάδισμα στην πρώτη περίοδο με ηγέτη τον Μάρκους Θόρντον (20-17), ενώ ήταν πολύ κοντά μέχρι και την ανάπαυλα (34-38). Από εκεί και πέρα, ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν απόλυτα και έφτασαν σε ένα πολύ άνετο και σημαντικό «διπλό».

Από τους νικητές, κορυφαίος ήταν ο Ελάιτζα Μήτρου-Λονγκ, που μέτρησε 14 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα. Καλή εμφάνιση με 13 πόντους και 6 ασίστ ο Τζο Ράγκλαντ, ενώ 9 πόντους είχε ο Τζερμέιν Λοβ και από 8 οι Κένι Γουίλιαμς, Νίκος Χουγκάζ, Τρέβορ Τόμπσον, καθώς ο Βασίλης Σπανούλης άνοιξε πολύ το ροτέισιον.

Από πλευράς Λαυρίου, που έμεινε στο 6-12 και παραμένει χαμηλά αν και δεν κινδυνεύει, πρώτος σκόρερ με 14 πόντους ήταν ο Θόρντον, ενώ προσπάθησαν Κωστής Γόντικας και Βασίλης Μουράτος, που είχαν 12 και 10 πόντους, αντίστοιχα.

Tα δεκάλεπτα: 20-17, 34-38, 49-61, 64-86