3 April, 2024 - 23:39

Άλμα πρόκρισης για το Final-4 από τον Ολυμπιακό!

Ακόμα ένα σημαντικό βήμα για την πρόκρισή της στο Final-4 του Champions League, πραγματοποίησε η ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού, καθώς πανηγύρισε σπουδαίο «διπλό» στην Ιταλία, κερδίζοντας με 13-12 την Μπρέσια, για την 3η αγωνιστική των προημιτελικών ομίλων! Σε μία συγκλονιστική «μάχη» στην -παραδοσιακά- δύσκολη έδρα της Μπρέσια, οι «ερυθρόλευκοι» νταμπλούχοι Ελλάδας, που αγωνίστηκαν για άλλη μια φορά χωρίς τον Νικολαΐδη, πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση σε επίθεση και άμυνα, έκαναν μεγάλη ανατροπή από 10-9 σε... 10-13, με τρία διαδοχικά γκολ του Βάμος και κατέκτησαν ένα πολύ σημαντικό τρίποντο, στο... δρόμο για το Final-4 του κορυφαίου ευρωπαϊκού διασυλλογικού θεσμού. Ο Θρύλος, που είναι δεύτερος στον όμιλό του, με έξι βαθμούς (εννιά η Φερεντσβάρος, τρεις η Μπαρτσελονέτα), έχει μπροστά του ένα πολύ κρίσιμο ματς, σε 20 μέρες (23/4) στο Παπαστράτειο, όπου φιλοξενεί την Φερεντσβάρος, για την 4η αγωνιστική.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε τέσσερις φορές στο πρώτο οκτάλεπτο, με Αλαφραγκή (0-1, 7:34), Γενηδουνιά (1-2, 5:07| 2-3, 3:30) και Γκίλλα (3-4, 0:51), αλλά ισοφαρίστηκε σε ισάριθμες περιπτώσεις (1-1, 2-2, 3-3, 4-4). Η πρώτη περίοδο ολοκληρώθηκε με 4-4, σε ένα πολύ σκληρό ματς στην Ιταλία. Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο Θρύλος βρέθηκε για πρώτη φορά πίσω (5-4), αλλά ο Δήμου ισοφάρισε άμεσα (6:05) σε 5-5, στον παίκτη παραπάνω. Ο Αλαφραγκής ισοφάρισε εκ νέου (6-6), στο 4:11, με την Μπρέσια να προσπερνάει ξανά (7-6). Ο Γούβης, ωστόσο, το πήρε... πάνω του και αφού ισοφάρισε σε 7-7, στο 1:37, στον παίκτη παραπάνω, «βρήκε» ξανά δίχτυα, από τη θέση του φουνταριστού (0:49), διαμορφώνοντας το 8-7 του ημιχρόνου!

Ανάλογη η εικόνα και στην τρίτη περίοδο, αλλά οι νταμπλούχοι Ελλάδας, αφού βρέθηκαν πίσω με 10-9, «γκάζωσαν» και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +2, με δύο γκολ του Βάμος στον παραπάνω (1:28, 0:33), για το 12-10, σκορ με το οποίο πήγαν οι ομάδες στο τελευταίο οκτάλεπτο. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν διαφορά +3 (10-13), με το τρίτο διαδοχικό τέρμα του Βάμος (6:23), αλλά η ιταλική ομάδα μείωσε σε 13-11 και στη συνέχεια, σε 13-12. Το 13-12 ήταν και το τελικό σκορ του ματς, με τον Ολυμπιακό να επικρατεί στην Ιταλία.

Τα οκτάλεπτα: 4-4, 3-4, 3-4, 2-1

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Αλαφραγκής (π/π, 7:31), 1-1 Αλεσιάνι (π/π, 5:35), 1-2 Γενηδουνιάς (πέναλτι, 5:07), 2-2 Γιανάζα (περιφέρεια, 3:56), 2-3 Γενηδουνιάς (π/π, 3:30), 3-3 Μπαλζαρίνι (περιφέρεια, 1:59), 3-4 Γκίλλας (περιφέρεια, 0:51), 4-4 Ντόλτσε (περιφέρεια, 0:04)

2ο οκτάλεπτο: 5-4 Ντελ Μπάσο (π/π, 7:20), 5-5 Δήμου (π/π, 6:05), 6-5 Γκουεράτο (π/π, 5:40), 6-6 Αλαφραγκής (περιφέρεια, 4:11), 7-6 Ιρβινγκ (περιφέρεια, 3:45), 7-7 Γούβης (π/π, 1:37), 7-8 Γούβης (φουνταριστό, 0:49)

3ο οκτάλεπτο: 8-8 Μπαλζαρίνι (περιφέρεια, 7:33), 8-9 Φουντούλης (π/π, 6:20), 9-9 Ντόλτσε (περιφέρεια, 5:17), 10-9 Ιρβινγκ (π/π, 3:41), 10-10 Παπαναστασίου (περιφέρεια, 3:20), 10-11 Βάμος (π/π, 1:28), 10-12 Βάμος (π/π, 0:33)

4ο οκτάλεπτο: 10-13 Βάμος (περιφέρεια, 6:23), 11-13 Ιρβινγκ (περιφέρεια, 5:55), 12-13 Ιρβινγκ (π/π, 0:16)

Μπρέσια (Αλεσάντρο Μπόβο): Τεσάνοβιτς, Ντελ Μπάσο 1, Ντόλτσε 2, Φαράλια, Λάζιτς, Γιανάζα 1, Μπαλζαρίνι 2, Γκουεράτο 1, Αλεσιάνι 1, Μάντσι, Ιρβινγκ 4, Γκίτο, Μασέντσα

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χέρβο Κόλιανιν): Μπίγιατς, Λόντσαρ, Βάμος 3, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 1, Γούβης 2, Δερβίσης, Μπούσλιε, Αλαφραγκής 2, Δήμου 1, Γκίλλας 1, Παπαναστασίου 1, Ζερδεβάς