• Notice: Undefined offset: 0 in user_node_load() (line 3682 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property 'name' of non-object in user_node_load() (line 3682 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property 'picture' of non-object in user_node_load() (line 3683 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property 'data' of non-object in user_node_load() (line 3684 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in _menu_load_objects() (line 571 of /home/postgame/public_html/includes/menu.inc).

28 January, 2024 - 19:40

Ήττα για Άλμπα, νίκη για Μπάγερν πριν επισκεφτούν το ΣΕΦ

Κακή εμφάνιση και «γκέλα» για την Άλμπα Βερολίνου!

Η ομάδα της γερμανικής πρωτεύουσας ηττήθηκε με σκορ 76-75 από τη Βίρτσμπουργκ και έπεσε στο 10-5 στο πρωτάθλημα, πριν αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στο πρώτο σκέλος της «διαβολοβδομάδας» της Euroleague (30/01, 21:15).

Η Άλμπα ήταν ανώτερη στο πρώτο μέρος αλλά δεν κατάφερε να αποκτήσει κάποιο μεγάλο προβάδισμα, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν την απόδοσή τους στο δεύτερο ημίχρονο. Με τα «άλμπατρος» να προηγούνται 74-75, ο Ντάριους Πέρι κέρδισε βολές στα 4 δευτερόλεπτα και τις έβαλε αμφότερες. Ο Στέρλινγκ Μπράουν δεν βρήκε στόχο στην τελευταία επίθεση και η Βίρτσμπουργκ πήρε το ροζ φύλλο.

Κορυφαίος των νικητών με 21 πόντους και 9 ριμπάουντ ήταν ο Ζακ Σελιάς, ενώ 21 πόντους πέτυχε και ο Ότις Λίβινγκστον. Για την Άλμπα, που έπαιξε χωρίς τον Γιοχάνες Τίμαν, 21 πόντους πέτυχε ο Μπράουν και 14 μαζί με 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ ο Γιάνικ Γουέτζελ.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 37-39, 59-54, 76-75

Η έτερη... Ευρωλιγκάτη ομάδα της Γερμανίας, Μπάγερν Μονάχου, είχε πολύ πιο εύκολο έργο, αφού διέλυσε με σκορ 98-81 την Κράιλσχαϊμ και ανέβηκε στο 13-3, παίρνοντας το 9ο συνεχόμενο ροζ φύλλο της στο πρωτάθλημα!

Με εξαίρεση την πρώτη περίοδο, όταν οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα 21-27, το υπόλοιπο ματς ήταν μονόλογος τον Βαυαρών, με χαρακτηριστικό παράδειγμα το δεύτερο δεκάλεπτο, που είχε επιμέρους σκορ 31-11! Μεγάλο ματς έκανε για τους νικητές ο Κάρσεν Έντουαρντς με 23 πόντους, ενώ 13 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ είχε ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς.

Η Μπάγερν πλέον στρέφεται στη «διαβολοβδομάδα» της Ευρωλίγκας, κατά τη διάρκεια της οποίας θα υποδεχθεί την Μπασκόνια (30/01) και τον Ολυμπιακό (01/02).

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 52-38, 69-55, 98-81