18 April, 2024 - 19:28

Είχε ... Ράιτ ο Ολυμπιακός και «καθάρισε» τον Προμηθέα!

Mε ξεσπάσματα στην απόδοσή του ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση κι επικράτησε του Προμηθέα με 80-69 στο ΣΕΦ έχοντας κορυφαίους τους Ράιτ, Πίτερς και Φαλ και πλέον στρέφει την προσοχή του στους επερχόμενους προημιτελικούς κόντρα στην Μπαρτσελόνα

Επέβαλε τον ρυθμό του

Με ξεκάθαρη διάθεση να μπει δυνατά από τα πρώτα λεπτά και να επιβάλει τους δικούς του κανόνες στο παρκέ του ΣΕΦ μπήκε ο Ολυμπιακός  στην αναμέτρηση κόντρα στον Προμηθέα. Με κύριο μότο τη σκληρή τους άμυνα οι νταμπλούχοι Ελλάδας έβγαζαν ενέργεια και την ίδια στιγμή δημιουργούνταν οι προϋποθέσεις για επιθέσεις στο τρανζίσιον εκμεταλλευόμενοι την υπεραριθμία του. Με τον Φαλ να κυριαρχεί κάτω από τα καλάθια ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 6-2 στο 2’ και στη συνέχεια ανέλαβαν δράση οι Γουόκαπ  και Πίτερς, ώστε αρχικά το σκορ να φτάσει στα επίπεδα του 13-7 στο 6’ . Με τους Πίτερς – Κάνααν να δίνουν ρυθμό στην επίθεση, οι παίκτες του Μπαρτζώκα είχνα το επάνω χέρι για να αποκτήσουν προβάδισμα 11 πόντων με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου για το 20-9 με κάρφωμα του ορεξάτου Φαλ.

Μείωσε ο Προμηθέας

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Προμηθέας έδειξε να συνέρχεται, με συνεχόμενα καλάθια των Κόδι, Χέιλ και Ράιτ οι Πατρινοί μείωσαν σε 20-17 μ ΄ένα επιμέρους 0-8 προκαλώντας τον … εκνευρισμό του Γιώργου Μπαρτζώκα. Η είσοδος του Μήτρου – Λονγκ νοικοκύρεψε το παιχνίδι του Ολυμπιακού. Με τρίποντο του ομογενούς γκαρντ οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 23-17, όμως οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν αν είναι ανταγωνιστικοί και να βρίσκουν τον δρόμο προς το καλάθι του Ολυμπιακού με κύριο εκφραστή τον Χέιλ για το 25-24 του 15ου λεπτού .

Καταλυτικός Πετρούσεφ

Η είσοδος του Πετρούσεφ, που επανήλθε στους αγωνιστικούς χώρους μετά τον τραυματισμό έκανε πολύ πιο δυνατούς τους γηπεοδύχους στο αμυντικό κομμάτι

Οι Λαρεντζάκης, Ράιτ και Μήτρου-Λονγκ βρήκαν τις λύσεις στην επίθεση κι επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενος με 44-36

Με «μότο» την άμυνα

Ο Ολυμπιακός μπήκε με ακόμη μεγαλύτερη συγκέντρωση στο τρίτο δεκάλεπτο. Με τους Φαλ και Πίτερς να συνεχίσουν να ηγούνται στο σκοράρισμα  και με τον Κάνααν να πυροβολεί έξω από τα 6.75 ο Ολυμπιακός απέκτησε διαφορά 13 πόντων στο 26’ για το 55-42. Την ίδια στιγμή έσφιξε περισσότερο η άμυνα από πλευράς των παικτών του Μπαρτζώκα και με τον Πετρούσεφ να μπαίνει στην επιθετική εξίσωση οι νταμπλούχοι έκλεισαν την Τρίτη περίοδο προηγούμενοι με 62-44.

«Καθάρισε» ο Ράιτ

Το ξεκίνημα  της τέταρτης περιόδου βρήκε τον Προμηθέα να εκμεταλλεύεται την χαλαρότητα των γηπεδούχων και με τρίποντο του Πάπας να μειώνει σε 62-50 στο 32’

Ο Λαρεντζάκης απάντησε με νέα βόμβα τριών πόντων για το 65-50. Τα συνεχόμενα καλάθια των Χάμιλτον  Χέιλ και Ρέινολντς επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να μειώσου εκ νέου στους εννέα πόντους (68-59). Εκείνη τη στιγμή ανέλαβε δράση επιθετικά ο Ράιτ για τους «ερυθρόλευκους». Έτσι με συνεχόμενα καλάθια ηγήθηκε το σκοράρισμα χαρίζοντας άφθονο θέαμα επιβεβαιώνοντας για κόμη μία φορά σε πόσο χρήσιμη μονάδα μπορεί να αποδειχθεί για τον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 20-9, 44-36, 62-44, 80-69.