10 September, 2024 - 23:18

Είχε … Νουόρα η Αναντολού Εφές

Συνεχίζοντας την προετοιμασία της για τη νέα σεζόν στην Αττάλεια, η Αναντολού Εφές επικράτησε της Γαλατάσαραϊ με σκορ 88-75 στον δεύτερο αγώνα της στο τουρνουά προετοιμασίας TUBAD, μετά την ήττα της από την Καρσίγιακα στην πρεμιέρα.

Το ματς ήταν ντέρμπι για ένα ημίχρονο, όμως το σύνολο του Τόμισλαβ Μιγιάτοβιτς έκανε τρομερό τρίτο δεκάλεπτο, τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 27-9 για να φτάσει σε ευρύτατο προβάδιδμα. Κάπως έτσι, η Εφές έφτασε στην τελική άνετη επικράτηση.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο πρώην NBAer και πρωταθλητής με τους Μπακς, Τζόρνταν Νουόρα, ο οποίος μέτρησε 23 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα. 17 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 τάπες σημείωσε ο Ντάνιελ Οτούρου, ενώ 13 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ μέτρησε ο πληθωρικός Ντάριους Τόμπσον.

Δεν έπαιξαν στο ματς ο Σέιν Λάρκιν που τραυματίστηκε ελαφρά και οι Βενσάν Πουαριέ, Ροντρίγκ Μπομπουά και Στάνλεϊ Τζόνσον που είχαν υποχρεώσεις με τη Euroleague.