17 February, 2024 - 19:40

Επιβλητικός ο Ολυμπιακός και στο Μαρκόπουλο!

Νικηφόρα επέστρεψε στη «μάχη» του πρωταθλήματος, η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού. Τα κορίτσια του Θρύλου επικράτησαν εκτός έδρας με 3-0 σετ (23-25, 19-25, 22-25) του ΑΟ Μαρκόπουλου, για τη 18η αγωνιστική της Volley League και παρέμειναν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Οι πρωτοπόρες «ερυθρόλευκες» πέρασαν με το «διπλό» από την έδρα του Μαρκόπουλου, με καλή εμφάνιση και συνέχισαν την ανοδική τους πορεία στο πρωτάθλημα, με πρώτη σκόρερ την Κούμπουρα, με 17 πόντους (14 η Νίζετιχ, 10 η Μλέινκοβα).

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 3-0, με λάθος των γηπεδούχων. Ωστόσο, μετά το 4-0, το Μαρκόπουλο ανέβασε «στροφές» και ισοφάρισε, στη συνέχεια, σε 8-8. Με άσσο της Κούμπουρα, ο Θρύλος ξέφυγε με +2 (8-10), με την Λαμπρούση να κάνει, με πρώτο χρόνο, το 11-8 και το 12-9. Η Μλέινκοβα έκανε το 15-13, αλλά οι γηπεδούχες έκαναν την ανατροπή (18-16). Η Νίζετιχ μείωσε σε 18-17 και 20-19, με την Κούμπουρα να ισοφαρίζει σε 21-21 και να δίνει ξανά προβάδισμα (21-22) στις «ερυθρόλευκες», που με άσσο της Λαμπρούση, έφτασαν στο 23-21. Το Μαρκόπουλο ισοφάρισε σε 23-23, η Κούμπουρα κέρδισε μπλοκ άουτ, για το 24-23, με την Φαριόλ να «καθαρίζει» το πρώτο σετ, με 25-23, για το 1-0 του Ολυμπιακού!

Στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, τα κορίτσια του Θρύλου έμειναν πίσω με 7-3 και 9-5, όμως αντέδρασαν και με δύο διαδοχικούς άσσους της Νίζετιχ, προσπέρασαν με 10-9, με την Μλέινκοβα να ανεβάζει τη διαφορά στο +2 (9-11, 11-13). Οι «ερυθρόλευκες» διατήρησαν την κυριαρχία τους και με επίθεση της Κούμπουρα, έφτασαν στο +4 (15-19), ενώ η Μλέινκοβα έδωσε «αέρα» πέντε πόντων (17-22). Επίθεση της Κούμπουρα και 24-18 ο Ολυμπιακός, ο οποίος με καρφί της Νίζετιχ, κατέκτησε και το δεύτερο σετ, κάνοντας το 2-0, με 25-19.

Με επιθέσεις της Κούμπουρα, ο Θρύλος προηγήθηκε με 4-2 και 5-3, στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, με την Σέρβα διαγώνια να «γράφει» και το +3 (5-8). Μπλοκ της Φαριόλ και 10-7 οι «ερυθρόλευκες», με την Κούμπουρα να «χτυπάει» ξανά, για το 14-12. Το Μαρκόπουλο ισοφάρισε σε 14-14, ο Ολυμπιακός «απάντησε» με +3 (17-20), με μπλοκ της Λαμπρούση, ενώ η Κούμπουρα έκανε το 21-18. Με μπλοκ άουτ της Νίζετιχ, τα κορίτσια του Θρύλου έφτασαν σε σετ μπολ/ματς μπολ (20-24), αλλά οι γηπεδούχες έμειναν «ζωντανές», μειώνοντας σε 24-22. Ωστόσο, η εξαιρετική Νίζετιχ «καθάρισε» το ματς, κάνοντας το 25-22, με νέο μπλοκ άουτ, για το 3-0 σετ.

Τα σετ (0-3 σε 1.19): 23-25, 19-25, 22-25