28 September, 2024 - 18:22

Θρίαμβος της ΑΕΚ κόντρα στον ΠΑΟΚ! (32-21)

«Κιτρινόμαυρο» βάφτηκε το ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής της Handball Premier, καθώς η ομάδα του Φρεντερίκ Μπουζόν επικράτησε 32-21 του «δικεφάλου του Βορρά» στο άδειο λόγω τιμωρίας «Γ. Κασιμάτης» και έκανε το 2/2 στο πρωτάθλημα.Αντιθέτως, οι φιλοξενούμενοι έχουν 0/2, καθώς στην πρεμιέρα ηττήθηκαν 36-24 εντός έδρας από τον Ολυμπιακό/Όμιλος Ξυνή.Αφεντικό σε ολόκληρη τη διάρκεια της αναμέτρησης ήταν η Ένωση, η οποία είχε από την αρχή το προβάδισμα και στο μεγαλύτερο διάστημα διατήρησε σε διψήφια τιμή τη διαφορά με τους φιλοξενούμενους.Η ΑΕΚ έκανε το 2-0 με τα γκολ από Αραμπατζή και Κεϊτά, ενώ ο ΠΑΟΚ αντέδρασε λίγο μετά, μειώνοντας σε 3-2, με τους γηπεδούχους να απαντούν με το 5-2 από τον Μάτιτς. Ωστόσο, από εκεί και μετά οι «κιτρινόμαυροι» κυριάρχησαν εντός του αγωνιστικού χώρου. Βρέθηκαν στο 10-2 με τον Ντουάρτε να «χτυπάει» σε κόντρα επίθεση και από εκεί και μετά κυριάρχησαν στον απόλυτο βαθμό.Έφεραν το προβάδισμά τους, ακόμα και σε επίπεδα νταμπλ σκορ. Αφού πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 18-9 με τον Μπάτζιο, ενώ διατήρησαν με άνεση το υπέρ τους σκορ στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου (22-11), αλλά και στα 43 λεπτά δράσης (24-12), με σκόρερ τον Παναγιώτου.Σε εκείνο το σημείο έβγαλε αντίδραση ο ΠΑΟΚ και μείωσε σε μονοψήφια τη διαφορά, με το 28-19 και το 30-21. Ο Παναγιώτου και ο Σίνα είχαν τον τελευταίο λόγο στην αναμέτρηση.Τα πεντάλεπτα: 2-0, 5-2, 10-2, 13-4, 15-6, 18-9 (ημιχρ.), 20-11, 22-11, 25-14, 27-16, 27-19, 32-21.FacebookXWhatsAppViberSkypeEmailΑνταλλαγή