19 May, 2024 - 23:01

Ισοπαλία με… χαμένο τον ιδανικό αυτόχειρα Παναθηναϊκό και τρίτο τον Ολυμπιακό (2-2)

Μετά από ένα χορταστικό αλλά και… επεισοδιακό ντέρμπι, Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός ήρθαν ισόπαλοι με 2-2 στο «Απόστολος Νικολαΐδης», για την 10η και τελευταία αγωνιστική των playoffs της  Super League. Με τον Ολυμπιακό να κατακτά την τρίτη θέση με 74 βαθμούς και να εξαργυρώνει το ευρωπαϊκό εισιτήριο και τους «πράσινους»  να μένουν τέταρτου με 72 και να παίζουν την ευρωπαϊκή τους έξοδο στο σαββατιάτικο τελικό Κυπέλλου με τον Άρη. Το «τριφύλλι» είχε πολύ καλή απόδοση για ένα ημίχρονο, με χαμένες ευκαιρίες, δοκάρι  (45’) αλλά και γκολ-πέναλτι του Μπακασέτα στις καθυστερήσεις του. Με τον Μπερνάρ να γράφει το 2-0 στο 59’

Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν αντίδραση στη συνέχεια, μείωσαν με τον Ποντένσε στο 73’, που επίσης είχε δοκάρι έξι λεπτά νωρίτερα ενώ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη στο 89’, για να φτάσουν στην ισοφάριση χάρη στον ερχόμενο από τον πάγκο Γιόβετιτς στο 81ο λεπτό!  Ο Ποντένσε «γκρέμισε» τον Ρούμπεν και αποβλήθηκε στο 90’ με δεύτερη κίτρινη. Για να ακολουθήσει μια γενικευμένη σύρραξη!