• Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load() (line 3682 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).

4 October, 2024 - 00:21

Μεντιλίμπαρ: «Μας βγήκαν όλα, από αύριο νεότερα για Τσικίνιο»

Την κορυφαία του φετινή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός συντρίβοντας την Μπράγκα με 3-0  στο «Γ. Καραϊσκάκης» για την 2η αγωνιστική της League Phase του Europa League.

Στη συνέντευξη Τύπου μετά το τέλος της αναμέτρησης ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ μίλησε για την κατάσταση του Τσικίνιο, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας από τον αγωνιστικό χώρο, αλλά και για τη νέα θέση, που αγωνίζεται, πλέον, ο Ρόντινεϊ.

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ:

Ο λόγος που ο Ολυμπιακός έκανε το καλύτερό του ματς για φέτος ήταν πως αρκετοί παίκτες είχαν υψηλά στάνταρ απόδοσης; Επίσης πόσο σημαντικό ρόλο έπαιξε το γκολ που μπήκε στο τέλος του ημιχρόνου;

«Σίγουρα πιστεύω πως ξεκινήσαμε καλά το ματς, αλλά στη συνέχεια το ματς ισορρόπησε και νομίζω πως το γκολ ήρθε στην καλύτερη στιγμή του αγώνα, προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Αυτό μας βοήθησε αρκετά, ώστε στο δεύτερο ημίχρονο να ξεκινήσουμε δυνατά, έχοντας το προβάδισμα στο σκορ και πιστεύω πως είχαμε την υπεροχή σε όλα τα επίπεδα. Επομένως, ναι, το γκολ πιστεύω ότι ήρθε στην καλύτερη στιγμή».

Είναι δεύτερο ματς που ο Ροντινέι παίζει ως εξτρέμ, σκέφτεστε να τον καθιερώσετε εκεί; Επίσης υπάρχει κάποιο νέο για την κατάσταση του Τσικίνιο ενόψει και του ματς με τον Παναθηναϊκό;

«Για τον Τσικίνιο δεν έχουμε νέα, αύριο που θα γίνουν οι εξετάσεις θα έχουμε την τελική απάντηση. Ο Ροντινέι είναι ένας επιθετικός ακραίος παίκτης και είναι χαρούμενος στη θέση αυτή και μας δίνει πολλά πράγματα. Η επίθεση είναι κάτι που του ταιριάζει και τον κάνει να αισθάνεται καλά, οπότε και για εμάς έχει πάει καλά αυτό το σχήμα».

Αρχές Οκτωβρίου συνήθως οι ομάδες που δεν έχουν να δώσουν προκριματικά, αρχίζουν να φορμάρονται και ο Ολυμπιακός τώρα έκανε την καλύτερή του εμφάνισή του, είναι συμπτωματικό αυτό; Επίσης ο Μουζακίτης, τον οποίο, πλέον, δεν τον λέμε «μικρό», καθιερώνεται ως βασικός στον Ολυμπιακό;

«Ήταν ένα παιχνίδι μόνο, δεν μπορούμε να βγάζουμε συμπεράσματα από έναν αγώνα. Τώρα πήγαν τα πράγματα όπως θέλαμε, αλλά δεν μπορούμε να πούμε ότι τα επόμενα ματς θα είναι ακόμη καλύτερα επειδή τώρα παίξαμε καλά. Πάντα τα πράγματα εξαρτώνται και από τον αντίπαλο, τώρα με την Μπράγκα μας βγήκαν όλα όσα θέλαμε στο γήπεδο, την Κυριακή μπορεί τα πράγματα να είναι εντελώς διαφορετικά. Η πρόθεσή μας είναι πάντα να παίζουμε έτσι. Όλοι ξέρουν, οι παίκτες και ο κόσμος τι θέλουμε να κάνουμε και όταν το κάνουμε, το αποτέλεσμα είναι καλό για εμάς. Είναι νέος, όμως, ο Μουζακίτης, μπορούμε να τον λέμε ''μικρό''».

Ήταν το γκολ που ήρθε στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου αυτό που βοήθησε τον Ολυμπιακό για τη συνέχεια ή ήταν οι οδηγίες σας να παίξετε έτσι πιεστικά στο δεύτερο ημίχρονο;

«Σίγουρα το πρώτο γκολ που βάλαμε ήρθε σε μία καλή στιγμή για εμάς, γιατί είχαμε πιεστεί εκείνη την ώρα από τον αντίπαλό μας. Πάντα, όμως, η ιδέα μας είναι να πιέζουμε ψηλά και να κλέβουμε την μπάλα και όταν μπαίνει ένα γκολ πάντα όλες τις ομάδες τις βοηθάει αυτό».