16 June, 2024 - 19:27

Νικηφόρα εκκίνηση για την Ολλανδία με ανατροπή

Με το δεξί αλλά και μπόλικο άγχος ξεκίνησε την πορεία της στο Euro 2024 η Ολλανδία! Οι «οράνιε» τα βρήκαν σκούρα απέναντι στην εξαιρετικά στημένη Πολωνία, η οποία προηγήθηκε μάλιστα, αλλά κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή έχοντας για «χρυσό» σκόρερ τον Βέγκχορστ (83’) δύο λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς για το τελικό 2-1.

Ο Χάκπο με δόση τύχης είχε ισοφαρίσει το γκολ του Μπούκσα, με τους Ολλανδούς να χάνουν ένα τσουβάλι ευκαιρίες για να πετύχουν νωρίτερα την ανατροπή στον αγώνα.

Λύγισαν στο φινάλε οι Πολωνοί, οι οποίοι άγγιξαν την ισοφάριση στο 89ο λεπτό με διπλή τεράστια φάση με Σφιντέρσκι και Τροπιόφσκι να μην μπορούν να κουνήσουν πλεκτό!