10 March, 2024 - 17:33

Πάρτι γενεθλίων για τα κορίτσια του Ολυμπιακού κόντρα στον ΠΑΟΚ

Στην κορυφή του πρωταθλήματος συνεχίζει η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού! Την ημέρα των 99ών γενεθλίων του Θρύλου, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας επικράτησαν εύκολα με 94-63 του ΠΑΟΚ στην αίθουσα 5 του ΣΕΦ, για τη 18η αγωνιστική της Α1, με πρώτη σκόρερ την Χριστινάκη, με 21 πόντους (18 η Βίτολα, 13 η Κολλάτου, 11 η Καρλάφτη).

Οι «ερυθρόλευκες» του Θάνου Νίκλα, μετά το «διπλό» (71-97) στην έδρα του Αθηναϊκού (17η αγωνιστική), επέστρεψαν νικηφόρα στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, όπου κυριάρχησαν απόλυτα κόντρα στις «ασπρόμαυρες» (προηγήθηκαν ακόμα και με +40, 66-26) και παραμείναν, έτσι, στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος, κρατώντας το πλεονέκτημα έδρας, ενόψει των πλέι οφ.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και με τρίποντο της Κολλάτου (1:31), προηγήθηκε με 23-9, με τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε 23-13, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο. Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας πραγματοποίησαν καταπληκτική δεύτερη περίοδο, αφού σημείωσαν 31 πόντους και δέχθηκαν μόλις εννιά! Στο 3:13, η Χριστινάκη πέτυχε τρίποντο, για το 49-19, ενώ δύο λεπτά μετά, η Νικολοπούλου, με τον ίδιο τρόπο, «έγραψε» το +34 (54-20). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 54-22 προβάδισμα για τον Θρύλο, ο οποίος έπαιξε εξαιρετική άμυνα και σκόραρε... ασταμάτητα.

Στην τρίτη περίοδο, η Βίτολα «εκτόξευσε» τη διαφορά των «ερυθρόλευκων» στο +40 (66-26), με δύο εύστοχες βολές (5:04), αλλά με επί μέρους 14-2, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 68-40. Με αυτό το σκορ πήγαν στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 80-49, με χουκ της Βίτολα (5:53), ενώ 50 δευτερόλεπτα για το φινάλε, η Σύρρα «έγραψε» το 91-60, από τα 6,75μ. Το τελικό 94-63 διαμόρφωσε η Κολλάτου, με buzzer-beater τρίποντο, από τα εννιά μέτρα (0:03).