19 May, 2024 - 20:28

Πρωταθλήτρια η Μάντσεστερ Σίτι για τέταρτη συνεχόμενη σεζόν

Το τέταρτο διαδοχικό και δέκατο πρωτάθλημα της ιστορίας της κατέκτησε το βράδυ της Κυριακής (19/05) η Μάντσεστερ Σίτι!Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα έκανε το «καθήκον» της απέναντι στη Γουέστ Χαμ, επικρατώντας με σκορ 2-1 στο κατάμεστο «Έτιχαντ», γράφοντας παράλληλα ιστορία, αφού έγινε ο πρώτος σύλλογος από καταβολής πρώτης εθνικής που κατακτά για τέσσερα συναπτά έτη το πρωτάθλημα! Οι «πολίτες» μπήκαν με το πόδι στο... γκάζι από το πρώτο κιόλας λεπτό του αγώνα, με αποτέλεσμα να προηγούνται με 2-0 πριν συμπληρωθεί το πρώτο 20λεπτο, χάρη στα εξαιρετικά τέρματα του Φιλ Φόντεν (2', 18'). Μάλιστα, με βάση την εικόνα του ματς, άξιζαν τουλάχιστον δύο ακόμα γκολ στο πρώτο 45λεπτο, ωστόσο, τα «σφυριά» στην πρώτη ουσιαστικά τελική τους στο ματς μείωσαν με το απίθανο ψαλιδάκι του Κούντους στο 43'! Οι γηπεδούχοι δεν ήθελαν να μπλέξουν σε... περιπέτειες και για αυτό μπήκαν με το ίδιο πάθος και ένταση στην επανάληψη. Και δικαιώθηκαν στο 59' με το πλασέ του Ρόδρι για το 3-1, έχοντας και άλλες φάσεις μέχρι το φινάλε να πετύχουν και περισσότερα τέρματα. Το φινάλε του ματς, βρήκε τη Σίτι να πανηγυρίζει μαζί με τους φιλάθλους της την κατάκτηση του πρωταθλήματος μέσα σε μια τρομερή ατμόσφαιρα!