8 March, 2024 - 00:29

Σαρωτική Φενέρ πέρασε με «τριάρα» από το Βέλγιο

Εκπληκτική Φενέρμπαχτσε, σάρωσε 3-0 τη Σεν Ζιλουάζ στο Βέλγιο στον πρώτο αγώνα των «16» του Europa Conference league και πήρε ήδη την πρόκριση για τα προημιτελικά, ενόψει της ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας στην Κωνσταντινούπολη.

Σε ένα δραματικό ματς, η Φιορεντίνα νίκησε 4-3 τη Μάκαμπι στη Χάιφα και πήρε σαφές προβάδισμα για την πρόκριση.

Άφησαν «ανοιχτούς λογαριασμούς» Σερβέτ και Βικτόρια Πλζεν μετά το μεταξύ τους 0-0 στη Γενεύη.

Μακάμπι Χάιφα-Φιορεντίνα 3-4

Σε ένα συναρπαστικό και δραματικό ματς, η φιναλίστ της περυσινής διοργάνωσης εκμεταλλεύτηκε την αποβολή του Καφουμάνα στο 80’ και «γύρισε» το ο2-3 σε 4-3 στις καθυστερήσεις, παίρνοντας το προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στο «Αρτέμιο Φράνκι» την επόμενη εβδομάδα.

Μόλις στο 2’, ο Καγιοντέ σέντραρε από τα δεξιά κι ο Ν’Ζολά έκανε το 0-1.

Στο 6’, ο Κίντα εκτέλεσε κόρνερ και μετά από το λάθος μέσα στην περιοχή κι ο Σεκ ισοφάρισε για τους Ισραηλινούς.

Στο 29’, ο Μοχάμεντ εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά κι ο Κίντα με πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 2-1.

Στο 58’, ο Μπελτράν με ωραίες προσποιήσεις κι ωραίο πλασέ μέσα στην περιοχή έκανε το 2-2.

Στο 67’, ο Πιερό συνδυάστηκε με τον Κχαλιλί κι ο τελευταίος έκανε το 3-2.

Στο 73’, ο Μπιράγκι έδωσε ωραία μέσα στην περιοχή στον Μαντραγκόρα κι ο τελευταίος με διαγώνιο πλασέ έκανε το 3-3.

Στο 87’, ο Καφουμάνα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη για σκληρό φάουλ στον Μποναβεντούρα.

Στο 95’, ο Μπαράκ με εκπληκτικό πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 3-4.

Σεν Ζιλουάζ-Φενέρμπαχτσε 0-3

Έκαναν ότι ήθελαν τα «καναρίνια» κι έφτασαν στην άνετη επικράτηση κόντρα στην πρωτοπόρο της Jupiler League.

Στο 20’, ο Σογιουντσού έκανε τη σέντρα, η μπάλα πέρασε από πολλά πόδια μέσα στην περιοχή κι ο Μπατσουαγί με δυνατό σουτ έκανε το 0-1.

Στο 84’, ο Τζέκο πάσαρε στον Οοστεβόλντε, ο οποίος έφυγε με ταχύτητα πίσω από τη σέντρα, μπήκε στην περιοχή και με ωραίο πλασέ έκανε το 0-2.

Στο 94’, δόθηκε πέναλτι σε χέρι μέσα στην περιοχή κι ο Τάντιτς με πέναλτι έκανε το 0-3.

Σερβέτ-Βικτόρια Πλζεν 0-0

Σε ένα απίστευτα κακό ματς, οι δύο αντίπαλοι πήραν ότι άξιζαν και θα τα παίξουν όλα για όλα στη ρεβάνς της Τσεχίας την επόμενη εβδομάδα.

Οι δυο ομάδες δεν κατάφεραν να απειλήσουν ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο και να δημιουργήσουν κάποιες προϋποθέσεις για γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, συνεχίστηκε το νευρικό παιχνίδι και δεν δημιουργήθηκε κάποια αξιόλογη φάση μπροστά στις δυο εστίες.