3 April, 2024 - 19:04

Σαρωτικός ο Ολυμπιακός «πάτησε» τον Διομήδη

Νικηφόρα επέστρεψε στη «μάχη» του πρωταθλήματος η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή. Μετά την ιστορική πρόκριση στους «4» του EHF European Cup, με τη σπουδαία νίκη (19-25) στον δεύτερο προημιτελικό στην έδρα της Κρκα, ο Θρύλος επικράτησε εύκολα με 33-26 του Διομήδη Αργους στο κλειστό γυμναστήριο της Ηλιούπολης, στο εξ αναβολής ματς για την 20ή αγωνιστική της Handball Premier. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 15-10 στο πρώτο ημίχρονο του ματς, ενώ στο δεύτερο, ανέβασαν «στροφές» και ξέφυγαν με 30-22, φτάνοντας στη νίκη επί του Διομήδη, συνεχίζοντας το νικηφόρο τους σερί στο φετινό πρωταθλήμα!

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 4-1, με γκολ του Τζίμπουλα, στο 5:36, με τον Τζηρά να σκοράρει, στη συνέχεια (11:01), για το 7-4. Ο Διομήδης ισοφάρισε (7-7) και Ζέλικο Μπάμπιτς κάλεσε τάιμ άουτ, με τον Τσιγαρίδα να δίνει ξανά το προβάδισμα (8-7) στον Θρύλο, με ωραίο τέρμα από προσωπική ενέργεια (18:17). Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν «στροφές» και έφτασαν στο +3 (11-8), με τον Σλίσκοβιτς, στο 23ο λεπτό, ενώ ο Παπαβασίλης έδωσε «αέρα» τεσσάρων τερμάτων (13-9), στο 25:46. Ο Κάβτσιτς «έγραψε» το 14-10 (27:53) και το 15-10 (29:29), με τον Διομήδη να μειώνει, για το 15-11 του ημιχρόνου.

Δυνατά ξεκίνησε και στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός, ο οποίος ξέφυγε με +5 (16-11), με εξαιρετικό γκολ του Μοντόρο από μακριά (30:29). Στο 35:59, ο Σλίσκοβιτς δήλωσε «παρών» με ένα τεχνικό σουτ, για το +6 (20-14), ενώ ο Πασσιάς έκανε το +7 (21-14), στο 38:35. Στο 50ο λεπτό, Τζηράς έκανε το 30-22, με τον Βίντα να διαμορφώνει το τελικό 33-26, στο 59:59.