31 March, 2024 - 16:27

Σφράγισε την πρωτιά της κανονικής περιόδου ο Ολυμπιακός

Εύκολο έργο είχαν τα κορίτσια του Θρύλου απέναντι στη Νίκη Λευκάδας! Ο Ολυμπιακός- ως τυπικά γηπεδούχος- κέρδισε με 89-54 στο κλειστό του Μοσχάτου και «σφράγισε» το πλεονέκτημα έδρας, ενόψει των πλέι οφ, καθώς στην 22η και τελευταία αγωνιστική έχει ρεπό.

Οι  «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν πολύ δυνατά το ματς. Μετά το αρχικό 3-4 έκαναν 4 κλεψίματα. Επιπρόσθετα, είχαν σωστές επιλογές και με σερί 16-0 που έκαναν, προηγήθηκαν 19-4 (7′) με Σύρρα (6π.) και Βίτολα (5π.) να ξεχωρίζουν. Όμως, εκεί οι κοπέλες του Νίκλα έπαθαν black out. Διότι είχαν 0/12 σουτ και 3 λάθη!

Με αποτέλεσμα να μείνουν χωρίς σκορ για πάνω από 5:30. Κατά συνέπεια, η Νίκη Λευκάδας το αξιοποίησε και με σερί 15-0 ισοφάρισε 19-19 (12′). Αλλά από εκείνο το σημείο, ο Ολυμπιακός πάτησε το… γκάζι. Είναι χαρακτηριστικό πώς ως το 19’ έκανε επί μέρους 27-7! Καταρχάς η διαφορά έγινε διψήφια (+11, 34-23) με την Νικολοπούλου (17′), ενώ η Βίτολα την έστειλε στους 20 (46-26, 19′), για να κλείσει το ημίχρονο με τις βολές της Μάνις (46-28).

Άνετα το πλεονέκτημα της έδρας

Βέβαια το ματς είχε κριθεί ήδη. Στη συνέχεια, ο Θάνος Νίκλας μοίρασε το χρόνο συμμετοχής στις παίκτριές του. Επίσης, έδωσε λεπτά και στις πιο νεαρές παίκτριες της ομάδας. Δηλαδή την Κυριακούδη και την Καμπισιούλη. Επιπλέον, το πρες των κοριτσιών του Θρύλου είχε και πάλι αποτέλεσμα. Μιας και έφερε άλλα 5 κλεψίματα στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ η ομάδα της Λευκάδας έκανε 9 λάθη, στο ίδιο διάστημα! Ακόμα, η διαφορά είχε ξεπεράσει κατά πολύ τους 20, για να φτάσει στους 30 (64-34) με το καλάθι της Χριστινάκη (29′).

Εν τα μεταξύ, η τελευταία περίοδος είχε καθαρά διαδικαστικό ρόλο. Μιας και το ενδιαφέρον είχε ατονήσει. Δηλαδή το μοναδικό… ερώτημα που υπήρχε ήταν η τελική διαφορά. Γιατί άγγιξε και το +40 ο Ολυμπιακός, μετά το 81-42 της Κολλάτου (35′), όμως δεν το ξεπέρασε τελικά. Για να ολοκληρωθεί το ματς με σκορ 89-54, μετά το καλάθι της Μόρα στα 10”. Διότι οι «ερυθρόλευκες» δεν έκαναν μετά επίθεση… Πρωτιά και πλεονέκτημα της έδρας.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 46-28, 67-38, 89-54.