Μάνια Ζαχαριουδάκη

23 February, 2024 - 23:09

Τράβηξε τις εντυπώσεις και πήρε τη νίκη Ελλάδα στο πρώτο ματς του Eurobasket

Την Τσεχία υποδέχθηκε η Εθνική Ελλάδος σήμερα στο «ΣΕΦ» ενόψει του πρώτου αγώνα προκριματικών του Eurobasket, όπου η Ελλάδα επικράτησε της ανταγωνιστικής Τσεχίας με 72-64. Το παιχνίδι: Την αρχή έκανε η Τσεχία με τον Μπάλβιν που πήρε τον άσσο και έκανε το 2-0. Στη συνέχεια οι Τσέχοι έγραψαν 5-0 με το τρίποντο του Κίζλιν, ενώ το πρώτο δίποντο για την Ελλάδα έβαλε ο Μήτογλου στο 7'. Ο Παπανικολάου έφτασε στον πόντο, ενώ το κάρφωμα του Παπαγιάννη πέρασε την ομάδα για πρώτη φορά μπροστά στο 5ο λεπτό με 6-5. Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό και θέαμα και πολλές ανατροπές. Οι Τσέχοι είχαν παραπάνω ευστοχία στα καλάθια, ενώ η Ελλάδα έγινε πιο ανταγωνιστική και έφτασε στο +4. Η Εθνική είχε αστοχία στις βολές, αλλά καλύτερη άμυνα. Από την άλλη οι Τσέχοι έπαιζαν πιο επιθετικά και είχαν μεγαλύτερη ευστοχία και έκλεισαν το 1ο δεκάλεπτο προπορευόμενοι με 15-12, αφού λίγο πριν το τέλος ο Κόβαρ έκλεψε και σούταρε δίποντο. Η Τσεχία κράτησε τον ίδιο ρυθμό και στο 2ο μέρος και βρίσκονταν μπροστά (+7). Ελλάδα «ξεκόλλησε» από το 12 με τις 2/2 βολές του Τολιόπουλου. Στα 6.30 λεπτά ο Μήτογλου με εντυπωσιακό κάρφωμα τριών πόντων, έφερε το παιχνίδι στα ίσα του, φέρνοντας ξανά την ομάδα του στην ισοφάριση με 21-21. Το ματς συνέχισε να έχει θέαμα και ανταγωνιστικό ρυθμό, η Τσεχία πέρασε και πάλι μπροστά και έπειτα το σκορ βρίσκονταν στον πόντο. Στο 4ο λεπτό, η Ελλάδα πέρασε και πάλι μπροστά τον Μήτογλου (26-25). Οι Τσέχοι ισοφάρισαν ξανά με 2/2 του  Γέλινεκ, αλλά η Ελλάδα αυτή τη φορά έκλεισε αυτή το ημίχρονο βρισκόμενη μπροστά ( 32-31), ξανά με καλάθι του Ντίνου Μήτουγλου, ο οποίος συνολικά στα δύο δεκάλεπτα συμπλήρωσε 14 πόντους. Η Τσεχία στο 3ο δεκάλεπτο έπιασε ξανά τους +7. Η Εθνική έκανε ένα 8-0 σερί από το 33-40, αφού  Παπαγιάννης έφτασε στο -1 με τρίποντο (39-40) και πέρασε μπροστά με τον Παπανικολάου (41-40). Η Εθνική του Βασίλη Σπανούλη είχε πάρει φωτιά και προηγήθηκε ξανά στην 3η περίοδο κάνοντας καλύτερο παιχνίδι, με 53-48 και έκλεισε και το 3ο μέρος προπορευόμενη στο συν 3. Ακόμα πιο δυνατοί συνέχισαν οι «γαλανόλευκοι» στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο και έφτασε πρώτη φορά την μεγαλύτερη της διαφορά σε όλο το ματς που ήταν στο +8 στα 7 λεπτά, με τρίποντο του Ρογκαβόπουλου και με τον Παπανικολάου έφτασαν στους +11 στο 3ο λεπτό (67-56). H Εθνική ανέβηκε στα δύο τελευταία δεκάλεπτα και μπήκε με το δεξί πρώτο ματς των προκριματικών του Eurobasket, εντός έδρας της με 72-64.  Τα δεκάλεπτα: 12-15, 32-31, 53-50, 72-64