13 August, 2024 - 23:05

Ψυχωμένη Λιλ με δέκα παίκτες έστειλε την Φενέρμπαχτσε στο Europa League

Κάζο για Φενέρμπαχτσε, επική πρόκριση για Λιλ! Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο μπορεί να ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα με αυτογκόλ στις καθυστερήσεις και να έστειλε το ματς στην παράταση, ωστόσο είδε τους Γάλλους να αποδεικνύονται επτάψυχοι. Το τελικό 1-1 έστειλε τους Γάλλους στα playoffs του Champions League και την ομάδα του Πορτογάλου τεχνικού σε αυτά του Europa, με την πορεία του «Special One» να ξεκινά με αποτυχία στην Κωνσταντινούπολη.

Στα αμιγώς αγωνιστικά, το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και οι δύο ομάδες είχαν τις τελικές τους για να σκοράρουν. Το 0-0 δεν άλλαζε σε όλη τη διάρκειά του, οι φιλοξενούμενοι ροκάνιζαν τον χρόνο αλλά το αυτογκόλ του Ντιακιτέ στο 90’+1’ έστειλε τον αγώνα στην παράταση.

Εκεί, ο Μαντί με απευθείας κόκκινη άφησε τη Λιλ με δέκα παίκτες, αλλά οι Γάλλοι αποδείχτηκαν επτάψυχοι. Διότι κέρδισαν πέναλτι στο 115’ , το οποίο μετέτρεψε ένα λεπτό αργότερα σε γκολ ο Ντέιβιντ, ξερένοντας τους γηπεδούχους που τα άκουσαν από τους οπαδούς τους στο φινάλε για αυτή την αποτυχία!

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των δεύτερων αγώνων του Γ΄ προκριματικού γύρου του Champions League 2024/25 έχουν ως εξής (σε παρένθεση τα σκορ των πρώτων αγώνων):

Τρίτη 13/8

ΑΠΟΕΛ (Κύπρος)-Σλόβαν Μπρατισλάβας (Σλοβακία)                   0-0                            (0-2)

Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία)-Γιαγκελόνια Μπιάλιστοκ (Πολωνία)       4-1                            (1-0)

Τβέντε (Ολλανδία)-Σάλτσμπουργκ (Αυστρία)                        3-3                            (1-2)

Φενέρμπαχτσε (Τουρκία)-Λιλ (Γαλλία)                             1-1 παρ. (1-0 κ.δ.)            (1-2)

ΠΑΟΚ (Ελλάδα)-Μάλμε (Σουηδία)                                   3-4 παρ. (3-3 κ.δ.             (2-2)

Φερεντσβάρος (Ουγγαρία)-Μίντιλαντ (Δανία)                       1-1                            (0-2)

Λουντογκόρετς (Βουλγαρία)-Καραμπάγκ (Αζερμπαϊτζάν)              2-7 παρ. (2-3 κ.δ.)            (2-1)

Στεάουα Βουκουρεστίου (Ρουμανία)-Σπάρτα Πράγας (Τσεχία)         2-3                            (1-1)

Ουνιόν Σεντ Ζιλουάζ (Βέλγιο)-Σλάβια Πράγας (Τσεχία)             0-1                            (1-3)

Ρέιντζερς (Σκωτία)-Ντιναμό Κιέβου (Ουκρανία)                    0-2                            (1-1)