30 January, 2024 - 23:29

Όταν σοβαρεύτηκε, έκανε την ανατροπή η Φενέρμπαχτσε κόντρα στην Βιλερμπάν

Όταν … συνήλθε η Φενέρμπαχτσε το γύρισε!

Η τουρκική ομάδα επικράτησε στη Λιόν με 83-73 της Βιλερμπάν, ανεβαίνοντας στο 15-9 και περιμένοντας ενδεχόμενο «στραβοπάτημα» του Παναθηναϊκού ΑΚΤΟR ώστε να πιάσει τετράδα. Από την άλλη, οι Γάλλοι παρέμειναν ουραγοί με 5-19.

Στο πρώτο μέρος, οι γηπεδούχοι έδειξαν πολύ θετικό πρόσωπο και έφτασαν να προηγούνται μέχρι και με +12 (41-29). Από εκεί και πέρα, ωστόσο, το σύνολο του Σάρας Γιασικεβίτσιους βρήκε τον... εαυτό του και κατόρθωσε να φτάσει στη νίκη χωρίς άγχος.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Τζόναθαν Μότλεϊ με 24 πόντους, ενώ 17 πέτυχε ο Σκότι Γουίλμπεκιν. Πολύ θετικός με 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 2 κλεψίματα ο Νικ Καλάθης. Από τους ηττημένους, ξεχώρισε με 26 πόντους και 7 ασίστ ο Μάικ Σκοτ.

Στο Βελιγράδι, ο Ερυθρός Αστέρας ανέβασε στροφές στη δεύτερη περίοδο και με διάρκεια σε άμυνα και επίθεση «πάτησε» τη Βαλένθια των απουσιών (Γιόβιτς, Ντέιβις, Τουρέ) με 82-64, πανηγυρίζοντας τη δέκατη νίκη του και υποχρεώνοντας τους Ισπανούς στη 12η ήττα τους.

Από την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, ο Νεμάνια Νέντοβιτς πραγματοποίησε μία τεράστια εμφάνιση με 27 πόντους και 6/7 τρίποντα, ενώ από τις «νυχτερίδες» ξεχώρισε ο Κρις Τζόουνς με 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 11-12, 39-30, 61-49, 82-64

Στο Μόναχο, η Μπάγερν έβαλε στην παράταση (94-94κ.α.) τέλος στα όνειρα της Μπασκόνια για «διπλό» και με το τελικό 112-109 έφτασε τις 10 νίκες, δίνοντας συνέχεια στην προσπάθεια της να προλάβει τα πλέι ιν. Στον αντίποδα, οι Βάσκοι υποχώρησαν στο 12-12 και εκτός δεκάδας!

Οι Βαυαροί θα μπορούσαν να έχουν «καθαρίσει» τη νίκη από την κανονική διάρκεια, όταν προηγήθηκαν με 94-85 στο 37΄, αλλά οι Βάσκοι με σερί 0-9 και τον ΜακΙντάιρ να το ολοκληρώνει από τα 6,75 στα 3΄΄ για τη λήξη, ισοφάρισαν σε 94-94 και έστειλαν το ματς στην παράταση. Στο επιπλέον πεντάλεπτο όμως η ομάδα του Πάμπλο Λάσο είχε το καθαρό μυαλό και τον Σερζ Ιμπάκα (21π., 7ρ.), προκειμένου να μην επηρεαστεί από το come back των Βάσκων και να κόψει πρώτη το νήμα του τερματισμού με 112-109. Κομβικός και ο Νικ Βάιλερ Μπαμπ, ο οποίος στα 16΄΄ για τη λήξη και με το σκορ ισόπαλο 107-107 βρήκε στόχο από τα 6,75 και κράτησε τους Γερμανούς σε τροχιά νίκης. Μεγάλη εμφάνιση και από τον Βλάντιμιρ Λούτσιτς με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 56-52, 82-76, 94-94κ.α., 112-109 παρ.

Στη Μαδρίτη, η πρωτοπόρος Ρεάλ είχε τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ και με το πόδι κολλημένο στο... γκάζι στην επίθεση έγραψε το τελικό 106-101, φτάνοντας με... κατοστάρα τις 21 νίκες στη Euroleague. Στον αντίποδα, η Μακάμπι υποχώρησε στην 8η θέση με ρεκόρ 13-11.

Ο Βενσάν Πουαριέ κάλυψε το κενό του τραυματία Έντι Ταβάρες, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 16 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 μπλοκ, ενώ 19 πόντους πρόσθεσε ο Ντζάναν Μούσα και 16 ο Μάριο Χεζόνια. Από τους Ισραηλινούς ξεχώρισαν οι Γουέιντ Μπάλντγουϊν και Μπόνζι Κόλσον με 28 και 25 πόντους, αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 52-45, 80-73, 106-101