Μάνια Ζαχαριουδάκη

8 April, 2024 - 22:06

Basket League: Άνετη νίκη το Μαρούσι κόντρα στην Καρδίτσα

Το Μαρούσσι υποδέχθηκε την Καρδίτσα σήμερα (8/4) στο κλειστό γυμναστήριο του Αγίου Θωμά, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των play out της Basket League, της οποία και επικράτησε εύκολα με 91-70.

Το παιχνίδι

Το παιχνίδι ξεκίνησε με σταθερό ρυθμό. Την αρχή έκαναν οι γηπεδούχοι με τον Γιαννόπουλο και στη συνέχεια σημείωσαν ένα σερί 8 πόντων κόντρα στην Καρδίτσα και στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έβαλαν το πρώτο τους καλάθι στο 6ο λεπτό με τον Μένεγκα. Η Καρδίτσα στο πρώτο δεκάλεπτο δεν έκανε καλή εμφάνιση, καθώς δεν έπαιξε καλή άμυνα. Το Μαρούσι ήταν ανώτερο και έφτασε τους +10 πόντους προπορευόμενο και έκλεισε με νίκη το 1ο δεκάλεπτο (24-14).

Με τον ίδιο ρυθμό συνέχισε το Μαρούσι και στη 2η περίοδο, όπου με κορυφαίο Γιαννόπουλο (7p, 2/3 2p, 1/1 3p) και Ραντούλιτσα (11p, 4/7 2p, 1/2 3p) ανέβασε κι΄ άλλο τη διαφορά ( 31-16, 6.50'). H Καρδίτσα έβγαλε αντίδραση και αν και είχε αστοχία στα σουτ, έβγαλε καλύτερο ρυθμό παίζοντας καλύτερα επιθετικά και μείωσε τη μεγάλη διαφορά, όμως το Μαρούσι δεν άφηνε περιθώρια και έφτασε ξανά στο + 10 τη διαφορά και έκλεισε το ημίχρονο προπορευόμενη με 12 πόντους. Ο Στασινός κατέγραψε τους περισσότερους πόντους για την ομάδα του Αμαρουσίου στο ημίχρονο, σημειώνοντας 10 πόντους και 3/5 τρίποντα, ενώ για την Καρδίτσα ο Μπουκάναν, όπου σημείωσε 6 πόντους και 2/3 δίποντα.

Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν συγκέντρωση, ανταγωνιστικότητα και έκαναν καλύτερο παιχνίδι στην 3η περίοδο, μειώνοντας τη μεγάλη διαφορά που είχαν όντας πίσω στο σκορ. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παίζουν πιο εκρηκτικά και έχοντας ένα ικανοποιητικό ποσοστό στα δίποντα (20/33 60%), δεν άφηναν περιθώρια αι δεν βρέθηκαν ούτε λεπτό πίσω στο σκορ και κέρδισαν και σε αυτό το δεκάλεπτο (65-57).

Το παιχνίδι συνεχίστηκε στην ίδια ροή και στο 4ο δεκάλεπτο, με το Μαρούσι να υπερέχει σε όλο τον αγώνα. Η Καρδίτσα ενώ προσπάθησε να αντιδράσει, έκανε συνολικά 19 ομαδικά λάθη, τα οποία της κόστισαν, καθώς έδιναν βολές και έξτρα πόντους στους γηπεδούχους, οι οποίοι όντες ανώτεροι οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 91-70.