Μάνια Ζαχαριουδάκη

7 April, 2024 - 19:36

League Cup: Νικητής ο Παναθηναϊκός απέναντι στον ανταγωνιστικό ΠΑΟΚ

Παναθηναϊκός και ΠΑΟΚ αναμετρήθηκαν στο «Μετς» στο πλαίσιο του τελικού League Cup της Volley League.  Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-0 αν και τυπικά με το 2-0 θα ήταν ο νικητής του League cup, καθότι είχε νικήσει το προηγούμενο μεταξύ τους ματς.

Το παιχνίδι

Την αρχή έκανε ο ΠΑΟΚ που πήρε τον άσσο με τον Λινάρδο.. Το παιχνίδι είχε θέαμα και ένταση από τα πρώτα κιόλας λεπτά και το σκορ πήγαινε πόντο- πόντο. Αμφότερες οι δύο ομάδες είχαν ωραίο ρυθμό και έβγαζαν ανταγωνιστικότητα. Ο ΠΑΟΚ έπαιρνε πόντους με τα σέρβις και ο συνήθης ύποπτος του Παναθηναϊκού Φερνάντο Ερναντέζ, έδινε πόντους στην ομάδα του με τα δυνατά μπλοκ άουτ του. Ο «δικέφαλος» του βορρά έβαλε δύσκολα στους γηπεδούχους λίγο πριν το τέλος του πρώτο σετ, ενώ ο Παναθηναϊκός ήθελε έναν πόντο για να κάνει το 1-0. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε παίζοντας καλή άμυνα, το «τριφύλλι» έβγαλε αντίδραση και πήρε το πρώτο σετ με 29-27.

Στο 2ο σετ οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-0 με τους Βουλκίδη και Ερναντέζ. Οι «πράσινοι» έβγαλαν συγκέντρωση, έπαιξαν καλύτερη άμυνα και αύξησαν τη διαφορά ( +6). Ο Κασαμπαλής έκανε ένα  σερί 3/3 επιτυχημένα σέρβις και έδωσε έξτρα πόντους στην ομάδα του. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και μείωσαν τη διαφορά φτάνοντας στο -2 και στη συνέχεια λάθη του Παναθηναϊκού, έδωσαν το αβαντάζ στον ΠΑΟΚ να ισοφαρίσει ξανά λίγο πριν το τέλος και... να τους αγχώσει. Το τελευταίο σέρβις για το «τριφύλλι» έκανε ο Ρανγκέλ κάνοντας στην ομάδα το 2-0.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυναμικά και ήταν αυτός που βρέθηκε μπροστά στο σκορ. .Έπειτα οι γηπεδούχοι έπαιξαν πιο συγκεντρωμένα και ισοφάρισαν. Οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν, έβαλαν δύσκολα και στο τέλος αυτού του σετ στον Παναθηναϊκό και πήραν το 3ο σετ με 26-24, κάνοντας το 1-2.

Στο 4ο σετ προηγήθηκαν και πάλι οι φιλοξενούμενοι φτάνοντας τη διαφορά υπέρ τους στο +7. Το «τριφύλλι» ήταν χαλαρό, καθότι το αποτέλεσμα είχε ήδη κριθεί και ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 2-2, παίρνοντας και τη νίκη στο 4ο σετ με 25-19 και πηγαίνοντας το ματς σε tie brake.

Στο τελευταίο σετ της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός πέτυχε ένα σερί τριών πόντων , στη συνέχεια οι «ασπρόμαυροι» ισοφάρισαν και έπειτα προηγήθηκαν ξανά.Στο τελευταίο σετ της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός πέτυχε ένα σερί τριών πόντων , στη συνέχεια οι «ασπρόμαυροι» ισοφάρισαν και έπειτα προηγήθηκαν ξανά.