1 February, 2023 - 20:42

«Άλμα» πρόκρισης για τον Ολυμπιακό!

Το πρώτο βήμα για να περάσει στην τελική 8άδα του CEV Cup έκανε απόψε ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Μιτσέλι χρειάστηκε μόλις μία ώρα και 6 λεπτά για να «καρφώσει» την ομάδα από το Λίμπερετς με 3-0 σετ (25-19, 25-13, 25-15). Με «όπλο» το σερβίς (10 άσσοι)!

Ο Θρύλος την μπλόκαρε

Αν και το παιχνίδι της Ντούκλα Λίμπερετς ήταν προσαρμοσμένο στην Κούμπουρα, οι ακραίες του Ολυμπιακού έκανε πολύ καλή δουλειά. Με την Σάλας να δίνει 7 πόντους στο πρώτο σετ και την Γουίντερς άλλους 5. Επίσης, οι ισάριθμοι (σ.σ.: 5) της Εμμανουηλίδου (4/6 επ.) ήταν καθοριστικοί. Μετά το 4-4 οι «ερυθρόλευκες» ξέφυγαν. Η Εμμανουηλίδου έκανε το 10-6, ενώ η Σάλας το 14-10. Η Κουβανή ανέβασε το σκορ στο 20-14, ενώ με μπλοκ έκανε το 24-17, για να τελειώσει το σετ με τον πρώτο χρόνο της Λαμπρούση σε 23 λεπτά. Η μεγάλη διαφορά των δύο ομάδων ήταν τα 3-0 μπλοκ.

Αποτελεσματικότητα με άσσους

Πράγματι, αυτό που έλειψε στο πρώτο σετ ήταν εντυπωσιακό στο δεύτερο. Δηλαδή το σερβίς. Ο Θρύλος έκανε εξαιρετικό σετ με 5 άσσους! Επιπλέον, τα ποσοστά αποτελεσματικότητας στα τελειώματα ήταν πολύ καλά. Ακόμη και με τα μπλοκ άουτ. Με την Γουίντερς να καθοδηγεί επιθετικά τον Ολυμπιακό μιας και  πήρε 8 πόντους. Αλλά ανέβασε την απόδοσή της και η Κούμπουρα (6π.), ενώ η Καράρο πήρε 3 πόντους. Ως το 4-4 το ματς ήταν… αμφίρροπο. Μετά οι άσσοι έδωσαν… αέρα στις «ερυθρόλευκες». Με επί μέρους 9-2 το 13-9 έγινε 22-11. Η Καράρο με άσσο έφερε τον Θρύλο σε θέση σετ μπολ (24-12) για να τελειώσει το σετ με το χαμένο σερβίς της Λάικλεμα (25-13).

Σούπερ σερβίς

Εξάλλου, οι πόντοι από το σερβίς συνέχισαν να αποτελούν μέρος του παιχνιδιού του Ολυμπιακού. Καθώς δύο ακόμη άσσοι της Εμμανουηλίδου έκαναν το σκορ 4-1. Επιπλέον, η Σάλας αποτελούσε σταθερή επιλογή στην επίθεση (8-3). Στο 11-4, όμως, χάθηκε λίγο η συγκέντρωση με τις Τσέχες να κάνουν 4-0 με τους δύο πρώτους άσσους τους (11-8). Ο Μιτσέλι έβαλε στο ματς την Γενιτσαρίδη αντί της Γουίντερς, με την Ελληνίδα ακραία να ξεκολλά τον Θρύλο (12-8). Ενώ η Κούμπουρα έφερε ξανά τη διαφορά στο +5 (14-9). Νέος άσσος της Εμμανουηλίδη και εκ νέου +7 (17-10) και +8 με τον πρώτο χρόνο της Λαμπρούση (19-11). Τσιτσιγιάννη και Εμμανουηλίδου έφερε τον Θρύλο σε θέση ματς μπολ (24-15), για να τελειώσει η Γενιτσαρίδη στο σετ και το ματς (25-15 και 3-0). Σούπερ Θρύλος «κάρφωσε» την Ντούκλα.

Τα σετ 3-0 σε 1.06: 25-19, 25-13, 25-15